1000 zł na dziecko. Tyle pieniędzy może dostać wiele rodzin na wakacje

1000 zł na dziecko w ramach polskiego bonu turystycznego, który można wykorzystać tylko jeszcze przez ponad trzy miesiące. Tyle pieniędzy mogą otrzymać rodziny z dzieckiem, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Tę kwotę mogą także otrzymać rodziny z dwójką dzieci, gdyż na każdą pociechę przysługuje 500 zł.

500 zł w ramach bonu turystycznego na dziecko lub 1000 zł na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności - takie kwoty mogą otrzymać na wakacje. Świadczenie można wykorzystać do 30 września 2022 roku, dlatego już dziś warto pomyśleć o wakacyjnym wyjeździe, aby nie przepadły pieniądze. 

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

1000 zł na dziecko. Jak aktywować bon?

Bon wakacyjny, inaczej zwany turystycznym to dokładnie 1000 zł na dziecko, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub 500 zł - na każde pozostałe, pod warunkiem, że nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Otrzymują go rodzice, którzy zarejestrowali się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bon jest generowany w formie 16-cyfrowego numeru, który zostanie wysłany na podany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Aby otrzymać dopłatę do wakacyjnego wypoczynku, nie trzeba składać wniosku o przyznanie bonu. Jedynie co muszą zrobić rodzice dziecka, to go aktywować. Należy jedynie zalogować się na swój profil na PUE ZUS w serwisie www.zus.pl. Następnie wybrać zakładkę "Ogólny" i kolejno przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny", po czym wybrać "Mój bon". Należy uzupełnić aktualny e-mail oraz wpisać numer telefonu komórkowego.

Był pierwszy taniec z rodzicami.Założyli córce koronę i dali jej berło. Tak poszła do pierwszej komunii

Wakacje w Polsce, czyli gdzie zrealizujemy bon wakacyjny?

1000 zł na dziecko z niepełnosprawnością, bądź 500 zł na każde pozostałe - rodzice otrzymują w formie elektronicznego bonu. Nie ma możliwości wymiany go na gotówkę. Możemy zrealizować go jedynie na terenie Polski i tylko do 30 września 2022 roku. Zapłacimy nim m.in. za noclegi, czyli pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy nawet pensjonacie. Jednak to nie koniec, możemy także "wydać" go na różne imprezy turystyczne dla dzieci, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego.

Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji

- czytamy na rządowej stronie dotyczącej zasad przyznawania i realizowania polskiego bonu turystycznego.  

Bonem turystycznym zapłacimy także za półkolonie i kolonie, tzw. "zieloną szkolę", wycieczkę czy obóz. Jednak zanim zdecydujemy się na daną formę, warto sprawdzić, czy dana jednostka akceptuje taką formę zapłaty. Listę podmiotów akceptujących bony wakacyjne można sprawdzić TU.

Ekspert ostrzega rodziców przed słońcemEkspert ostrzega rodziców przed wystawianiem dzieci na słońce. "Skutki tego możemy zaobserwować po 30 latach"

Więcej o: