Ekspert ostrzega rodziców przed wystawianiem dzieci na słońce. "Skutki możemy zaobserwować po 30 latach"

Wakacyjne miesiące to czas, kiedy łatwo zapomnieć o czyhających na dzieci niebezpieczeństwach. Eksperci apelują o szczególną ostrożność w przypadku ekspozycji najmłodszych na słońce. "Do 18. miesiąca życia nie powinniśmy odsłaniać skóry dziecka" - podkreśla prof. Rutkowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej i przestrzega rodziców.

Więcej na temat zdrowia dziecka przeczytasz na Gazeta.pl

Przed nami coraz więcej słonecznych dni, a dermatolodzy apelują do rodziców o rozwagę. Jak przypominają, skóra dzieci jest cienka, przez co promieniowanie słoneczne wnika głębiej. Ekspozycja najmłodszych na słońce może mieć fatalne skutki w przyszłości.

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!
Do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinno się wystawiać dziecka na słońce! Jego skóra jest bardzo wrażliwa i cienka. Skutki tego możemy zaobserwować po 10, 20, 30 latach. Do 18. miesiąca życia nie powinniśmy odsłaniać skóry dziecka

- podkreślał cytowany przez Wprost.pl prof. Rutkowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, kierujący Kliniką Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej- Curie w Warszawie.

Słońce jest szkodliwe dla skóry dzieci

Latem rodzice noworodków powinni zrezygnować ze spacerów w słoneczne godziny, czyli między 11 a 16. Poza tym, że skóra dziecka jest cienka, ma również mniej melaniny. Oznacza to, że jest bardziej narażona na oparzenia, a także mutacje pod wpływem promieniowania słonecznego. W przypadku starszych dzieci również powinny być zachowane środki ostrożności. Oparzenia słoneczne w dzieciństwie zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka w dorosłym życiu.

Wystarczy pięć takich oparzeń, by zwiększyć ryzyko zachorowania w przyszłości na czerniaka aż o 80 proc.

- ostrzegał w rozmowie z eDziecko.pl  dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog i pediatra z łódzkiej kliniki Pawlikowski.

Jak chronić skórę dzieci przed słońcem?

Najpopularniejszym środkiem chroniącym przed słońcem są filtry przeciwsłoneczne. Eksperci podkreślają jednak, że nie wystarczy aplikować ich raz dziennie, żeby zapewnić dziecku skuteczną ochronę. Czynność ta powinna być powtarzana co dwie, trzy godziny. Ponadto rodzice powinni mieć na uwadze to, że nie istnieją filtry całkowicie wodoodporne. Po każdym wejściu do wody dziecko powinno ponownie nałożyć na siebie preparat. Najlepiej ten o najwyższym faktorze, czyli 50+. 

W czasie plażowania warto pamiętać o nakryciu głowy i osłaniać ciało dziecka ubraniami. Zanim dziecko wejdzie do wody, warto rozważyć ubranie go w piankę zakrywającą większą powierzchnię ciała. Jeśli czuje pieczenie skóry, mimo że nie widać jeszcze oznak oparzenia, powinno czym prędzej opuścić otwartą na słońce strefę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.