Od jakiego wieku dziecko samo w domu? Niektórzy mogą dostać karę grzywny za pozostawienie pociechy

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Specjaliści są co do tego zgodni: to nie wiek, ale umiejętności i dojrzałość pociechy powinny o tym decydować. Innego zdania są jednak przepisy prawa, które precyzyjnie podają daną granicę wiekową.

Czy mogę bezpiecznie zostawić pociechę samą w domu? To pytanie często zadają sobie zatroskani rodzice, którzy z różnych względów nie mogą zapewnić swoim dzieciom pełnowymiarowej opieki. Różne nagłe sytuacje nie zawsze pozwalają na szybkie znalezienie opiekuna. Co w takiej sytuacji? Czy można wyjść, pozostawiając dziecko bez opieki?

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Od jakiego wieku dziecko samo w domu? 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, każde dziecko jest bowiem inne, ma inną wrażliwość emocjonalną i dojrzałość. Co na ten temat mówi prawo? Istnieją trzy różne przepisy, które podejmują tę kwestię. Kodeks karny za dolną granicę uznaje 7. rok życia dziecka, kodeks administracyjny 8. rok życia, natomiast kodeks cywilny - 13.

Przepisy nie są jednoznaczne. Jak je interpretować?

Skoro przepisy nie są w tej kwestii zgodne, jak należy je rozumieć? Art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń brzmi: "kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany". Trudno jednak precyzyjnie odpowiedzieć, co może zostać uznane za okoliczności niebezpieczne.

Z kolei kodeks administracyjny (art. 32 ust. 1) uznaje, że zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonej osobie, która musi wziąć zwolnienie z pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia ósmego roku życia, a prawo cywilne stanowi, że osoby, które nie ukończyły 13 lat, nie posiadają zdolności do czynności prawnych. Na tej podstawie można więc uznać, że dziecko nie powinno pozostać samo w domu.

Grzywna dla rodzica? Każdy przypadek jest oceniany indywidualnie

Rozbieżności w poszczególnych zapisach mogą sprawiać trudności w ich interpretacji. Należy jednak zauważyć, że zgodnie z kodeksem karnym pozostawienie samej w domu pociechy, która nie ukończyła siedmiu lat, może zostać uznane za wykroczenie. W takiej sytuacji rodzic może zostać ukarany naganą lub grzywną.

Specjaliści podkreślają, że przed podjęciem decyzji o pozostawieniu dziecka samego w domu, warto ocenić, czy poradzi sobie ono w tej nowej sytuacji. Warto także porozmawiać z pociechą i uczulić ją, jak powinna postąpić w przypadku niespodziewanej sytuacji.

Warto także dodać, że granica wieku nie obejmuje dzieci z niepełnosprawnościami.

Więcej o:
Copyright © Agora SA