Wybór imienia powinien być dobrze przemyślany, w końcu to nasze dziecko będzie się nim posługiwało w przedszkolu, szkole czy dorosłym życiu. Warto zastanowić się, czy to, które wybraliśmy, nie przysporzy mu problemów, lub nie utrudni komunikacji z rówieśnikami.
Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl
Przeanalizowaliśmy jakie imiona w ciągu ostatnich 20 lat były nadawane chłopcom w Polsce. Pod lupę wzięliśmy przedział dat od 2000 roku do 2019. Wyniki są zaskakujące.
W latach 2000 - 2002 pierwsze miejsce wśród imion męskich zajmował Jakub. Tuż za nim znalazł się Mateusz i Kacper.
Lata 2003 - 2008 przyniosły niewielkie zmiany. Jakub nadal był najczęściej wybieranym imieniem męskim, a na drugim miejscu zamiast Mateusza znalazł się Kacper, a z kolei Mateusz był trzeci.
W 2009 roku pierwsze i drugie miejsce pozostało bez zmian, natomiast na trzecim nie było już Mateusza, lecz pojawił się Szymon.
Rok później Szymon zdeklasował Kacpra, wskakując tym samym na drugie miejsce. Jakub nadal był pierwszy, a Kacper trzeci.
2011 rok przyniósł nowe zmiany. Pierwsze i drugie miejsce pozostawało bez zmian, za to na trzecim pojawił się Filip. Stan ten utrzymywał się do 2013 roku.
W 2014 roku sytuacja się zmieniła. Choć na pierwszym miejscu ciągle był Jakub, to drugie zajął Kacper, a dzieci o imieniu Antoni zajęły trzecie miejsce.
W 2015 roku pierwsze nadal bez zmian, drugie miejsce zajął Antoni a tuż za nim Szynom.
W 2016 roku wreszcie sytuacja nabrała rumieńców, pierwsze miejsce wśród imion męskich zajął Antoni, drugie Jakub a trzecie Szymon.
2017 i 2018 rok także przyniósł trochę zmian. Prym nadal wiódł Antoni, tuż za nim Jakub a na trzecim Jan.
W ostatnim roku naszego rankingu, czyli w 2019 nie było jakiegoś wielkiego przewrotu w kwestii nadawania imion chłopcom. Na pierwszym pozostał Antoni, Jan przesunął się na drugie, a na trzecim był Jakub.
Jeżeli interesuje nas ta tematyka i chcemy pozyskać wiedzę, ile w danym roku zostało nadanych konkretnych imion, najlepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł. Z pomocą może przyjść oficjalny rejestr zamieszczony na stronie dane.gov.pl.
Ustawiając odpowiednie filtry, dowiemy się, które imię było nadawane najczęściej, a które najrzadziej. To może być bardzo pomocne jeśli jesteśmy na etapie szukania konkretnego imienia, nie mamy jeszcze pomysłu, lub chcemy, aby było rzadko spotykane. To proste i przejrzyste dane dostępne dla wszystkich.