Toksyczna matka może wyrządzić krzywdę dziecku. Pięć cech, po których ją rozpoznasz

Kim jest toksyczna matka i czy zdaje sobie sprawę, jak jej niektóre zachowania lub cechy wpływają na rozwój dziecka? Wiele kobiet nie myśli o swoim macierzyństwie w ten sposób, warto jednak skonfrontować się z tą definicją i sprawdzić, czy w naszym zachowaniu nie przejawia się któraś z pięciu cech toksycznej matki.
Zobacz wideo "Nie znam żadnej historii, która tak szczegółowo opowiada o najmłodszym pokoleniu". Rozmowa z Janem Wieczorkowskim

Toksyczna matka raczej rzadko zdaje sobie sprawę ze swojego zachowania. Pytana wprost najczęściej zaprzecza lub zaczyna się tłumaczyć.

Toksyczna matka może wyrządzić krzywdę dziecku 

Jak mówi stare polskie przysłowie "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Jest to trafne odniesienie do tego jak bardzo zachowanie rodziców wpływa na rozwój dziecka, rzutując później na całe jego dorosłe życie.

To, co zdecydowanie wpływa negatywnie na każde dziecko to toksyczny rodzic. Przykładem może być właśnie matka, która jest najbliżej dziecka od samego narodzenia i to ona w dużej mierze swoim zachowaniem kształtuje potomstwo.

Jeżeli jest toksyczna, to taka matka może wyrządzić krzywdę dziecku. Aby łatwiej określić to, co ją cechuje, można posłużyć się pięcioma kryteriami, które charakteryzują ten typ osobowości.

Więcej tematów związanych z rodzicielstwem znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Toksyczna matka. Pięć cech, po których ją rozpoznasz

Ciągła krytyka - toksyczna matka niemal nie zauważa pozytywnych cech swojego dziecka, ma tendencję do umniejszania jego sukcesów bądź ich bagatelizowania. Nieustannie krytykuje zachowanie swojego dziecka i porównuje do innych rówieśników lub rodzeństwa. Takie dziecko czuje, że nie jest wystarczająco dobre, by zasłużyć na miłość.

Obsługuje dziecko bez zaangażowania emocjonalnego - dla otoczenia z zewnątrz wydaje się być wręcz idealną matką. Sprząta, gotuje i zapewnia codzienną obsługę. Niestety jest nieczuła na emocjonalne problemy dziecka. Nie udziela codziennego wsparcia, a kiedy dziecko żali się, że potrzebuje troski, lub przychodzi z problemem związanym z emocjami, to ta jest chłodna. Zdarza się też, że popada w złość, bo w końcu daje dziecku wszystko, jest ubrane, ma co jeść, więc skoro narzeka, to jest niewdzięczne.

Ignoruje dziecko i nie szanuje jego zdania - dla dziecka zdanie mamy jest bardzo ważne. Dlatego kiedy maluch, lub spore już dziecko, pyta o coś, co według niego jest ogromnym problemem, a matka bagatelizuje jego odczucia, to tym samym sprawia, że dziecko czuje się nieważne.

Toksyczna matka często milczy, ignoruje bądź pokazuje, że syn lub córka wymyśla, lub wyolbrzymia problem. Tego typu rodzic nie pyta o zdanie, uważa, że wie lepiej, nie konfrontując swojej opinii z dzieckiem. Nie liczy się z jego stanowiskiem, często przerywa, lub wychodzi z pokoju. Chce, żeby wszystko było wykonane tak, jak ona sobie to wyobraża.

Zachowuje się nieprzewidywalnie - dziecko nigdy nie wie czego spodziewać się po jej zachowaniu. Często dzieci toksycznej matki boją się opowiedzieć o swoich problemach, bo nie wiedzą, z jaką reakcją się spotkają. To bardzo zaburza poczucie bezpieczeństwa u dziecka oraz odbiera zaufanie i budzi lęki.

Jest nadopiekuńcza - toksyczna matka to nie tylko taka, która całkowicie zaniedbuje sferę emocjonalną dziecka, ale także ta, która nie daje przestrzeni. Często chce pomóc, tak naprawdę nieustannie wyręczając syna czy córkę. Doprowadza w ten sposób do braku zaradności życiowej dziecka. Przez swoją nadmierną ochronę przed przeciwnościami i trudnościami codziennego życia sprawia, dziecko wyrasta w poczuciu, że zawsze ktoś, coś za niego wykona. Taka osoba w przyszłości nie wierzy w siebie, nie podejmuje wyzwań i niechętnie uczy się nowych rzeczy. To bardzo utrudnia dorosłe funkcjonowanie. 

Bycie dzieckiem toksycznej matki, czyli jak bardzo można mieć dość życia w takiej relacji

O tym jak bardzo niszczące jest życie i dorastanie, będąc dzieckiem toksycznej matki, opowiedziała psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Miller w wywiadzie dla "Miasta Kobiet". Jej matka była właśnie taką osobą. Katarzyna Miller wydała książkę pt. "Być córką i nie zwariować", w jednym z rozdziałów można przeczytać o tym, jakich słów bezwzględnie nie powinno mówić się swojej córce.

Wiecie, ja kiedyś myślałam, że ja tylko o tym tę książkę kiedyś napiszę, gdzie będą właśnie te zdania

- mówi Katarzyna Miller.

Ale to byłaby straszna książka i nikt nie chciałby jej czytać

- dodaje autorka.

Później możemy usłyszeć zdania, jakie sama słyszała od swojej matki i to jak przez jej zachowanie czuła się nieważna, nieakceptowana i niekochana.

 No przejdź, zejdź mi z drogi. Nie przeszkadzaj mi. Zajmij się w końcu nauką. A co to za facet? Z kim ty się spotykasz? Po kim ty taka jesteś? Pan Bóg mnie pokarał takim dzieckiem

- podaje kilka przykładów.

Jak sama zaznacza w dalszej części rozmowy, wielu ludzi bardzo cierpi, przez to, że byli wychowywani przez toksyczną matkę, choć świat nie zdaje sobie z tego sprawy.

Jesteś toksyczną matką, a może jesteś jej dzieckiem? Nic straconego

Jeżeli któraś z tych cech jest ci bliska, bądź jesteś dzieckiem takiej matki, to nie oznacza, że twoje życie musi być trudne lub przegrane. Pamiętaj, że są to schematy psychologiczne i tak samo jak kształtowały cię w dotychczasowym życiu, tak samo mogą zostać zniwelowane i przepracowane.

Warto skorzystać z psychoterapii, aby zwalczyć złe nawyki, pomóc sobie wyjść z traumy, wzmocnić poczucie własnej wartości lub zwyczajnie uwolnić się od złych emocji i lęków. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.