Zakończenie roku szkolnego lada moment. Sporo zmian czeka uczniów już we wrześniu

Kiedy zaczną się wakacje kończące rok szkolny 2021/2022? Choć każdy uczeń z utęsknieniem wyczekuje czasu odpoczynku od zajęć szkolnych, to jednak pamiętajmy, że jesienią znów rozpocznie się nauka, a w polskich szkołach czekają nas zmiany.
Zobacz wideo Cieszyn. Refleks matki uratował dziecko przed potrąceniem

Słoneczna pogoda za oknem nie zachęca do siedzenia w szkolnych ławkach. Dzieci z niecierpliwością wyczekują ostatniego dzwonka. Każdy chce nareszcie odpocząć od obowiązków.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2021/2022?

Termin zakończenia roku szkolnego ściśle regulują przepisy prawa. Datę końcową określa rozporządzenie Ministra Edukacji. Z jego treści wynika jasno, że wakacje zaczynają się w najbliższy piątek po 18 czerwca, zatem spoglądając w kalendarz, wiemy już, że nastąpi to 24 czerwca. 

W szkołach, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, z wyjątkiem soboty, a kończą w najbliższy piątek po dniu 18 czerwca

- czytamy w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.).

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W kolejnym semestrze czekają uczniów duże zmiany

Po wakacjach czas spakować tornistry i ruszyć na rozpoczęcie roku szkolnego. Tym razem na uczniów będą czekać zmiany przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

Od 1 września pojawi się przedmiot historia i teraźniejszość, będzie on wprowadzony do programu zajęć szkół ponadpodstawowych. Jak dowiadujemy się z oficjalnego portalu MEiN rozkład zajęć będzie wyglądał następująco:

  • liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny)
  • technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina.

Zmieni się edukacja dla bezpieczeństwa

Od początku roku szkolnego zmianie ulegnie także podstawa programowa obecnego przedmiotu o nazwie edukacja dla bezpieczeństwa. Uczniowie będą wprowadzani w znajomość terenoznawstwa, cyber bezpieczeństwa czy obchodzenia się z bronią.

Zajęcia mają mieć także wydźwięk praktyczny, czyli składanie i rozkładanie broni, zajęcia na strzelnicy. Przypominamy, że przedmiot ten obowiązuje w ósmej klasie podstawowej i pierwszej ponadpodstawowej.

Biznes i zarządzanie zagości w polskich szkołach

Jak czytamy w oficjalnym serwisie rządowym GovTech Polska, do szkół ponadpodstawowych ma zostać wprowadzony przedmiot zastępujący obecne podstawy przedsiębiorczości.

Szczególny nacisk w ramach BiZ będzie położony na pracę w grupach, analizowanie praktycznych przykładów doświadczeń polskich i zagranicznych przedsiębiorców oraz rozwijanie kompetencji liderskich. To elementy obecne na każdych studiach biznesowych, w tym w ramach programów typu MBA, których zakres na potrzeby nowego przedmiotu zostanie dopasowany

- czytamy w serwisie. 

Przewidywana jest możliwość wprowadzenia go także w formie rozszerzonej oraz dopuszczenia do zdawania go na maturze w obu wariantach.

Będzie nowa matura 2023?

Reforma szkolnictwa przewiduje także zmiany na poziomie matur. Zmianie ulegnie kilka dotychczasowych zasad:

  1. Matura ustna z polskiego - egzamin będzie polegał na losowaniu dwóch zadań, a nie jak dotychczas jednego. Celem zmiany, jest sprawdzenie umiejętności ucznia pod względem tworzenia wypowiedzi oraz znajomość literatury. Lista zadań będzie jawna i zostanie ogłoszona przez dyrektor CKE na rok przed maturami. 
  2. Część pisemna - dwa testy zamiast jednego, ta zasada będzie dotyczyła matury z języka polskiego. Uczniowie otrzymają dwa arkusze. Pierwszy sprawdzi wiedzę z zakresu gramatyki, teorii języka i czytania ze zrozumieniem. Drugi poświęcony będzie w całości zagadnieniom związanym z literaturą.
  3. Czas trwania egzaminów - zmiany obejmą także egzaminy pisemne z niektórych przedmiotów. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie trwać 240 minut, a rozszerzona 210 minut. Natomiast egzamin z matematyki potrwa 180 minut dla obydwu poziomów.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.