Kiedy jest koniec roku szkolnego? Od września uczniów czekają zmiany. Chodzi o trzy nowe przedmioty

Kiedy jest koniec roku szkolnego? Coraz częściej słychać to pytanie wśród uczniów, jak i ich rodziców. Otóż oficjalne rozdanie świadectw i wręczenie nagród będzie miało miejsce już niedługo, bo 24 czerwca 2022 roku. W końcu przyjdą upragnione wakacje, na które wiele osób czekało. Uczniowie powrócą do szkoły po 66 dniach przerwy od nauki. Czeka ich kilka zmian. Ministerstwo edukacji przygotowało pare nowości, które wejdą w życie z dniem 1 września 2022 roku.

Kiedy jest koniec roku szkolnego? Im bliżej do wakacji, tym coraz częściej pojawia się to pytanie. Chociaż do rozdania świadectw pozostały już tylko nieco ponad dwa tygodnie, to dobra informacja jest taka, że tej oficjalnej nauki - raptem kilka dni. Za niedługo będą miały miejsce zebrania nauczycieli i wystawienie ocen. Potem lekcje przyjmą charakter nieco luźniejszy, będzie czas na spotkania i rozmowy, na które nie było czasu w ciągu roku.

Zobacz wideo Aneta Kręglicka tańczy na wakacjach

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy jest koniec roku szkolnego?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji i Nauki rok szkolny 2021/2022 skończy się w piątek 24 czerwca 2022 roku, czyli w przedostatni tydzień i tym samym ostatni piątek czerwca. Oznacza to, że do upragnionych wakacji, licząc od dziś, czyli 8 czerwca, do końca roku pozostało 16 dni. W tym czasie jednak na uczniów czeka jeszcze kilka dni wolnych - a najbardziej cieszy długi weekend z okazji święta przypadającego na 16 czerwca (boże Ciało). Ostatni dzień szkoły, czyli 24 czerwca to już tylko oficjalne uroczystości i apele, oznacza to, że uczniowie będą się uczyć jeszcze tylko przez kilka dni.

W mury szkoły zawitają ponownie 1 września 2022 roku. Będzie to szkoła jednak ze zmianami, które już teraz szykuje dla uczniów ministerstwo edukacji.

Od września uczniów czekają zmiany. Chodzi o trzy nowe przedmioty

Zmiany, które maja wejść w życie od 1 września 2022 roku w Polskich szkołach dotyczą trzech przedmiotów. Przede wszystkim zostanie wprowadzony przedmiot "biznes i zarządzanie", który ma nauczyć młodzież jak dbać o swoje finanse, jak poprawnie rozliczyć PIT, jak nie wpaść w kłopoty finansowe. Minister Przemysław Czarnek, wprowadzając nowy przedmiot do szkół, zwrócił uwagę, że uczniowie potrzebują zmiany w nauczaniu przedsiębiorczości. Należy położyć nacisk na zastosowanie teorii w praktyce, a przede wszystkim dostosować edukację do rzeczywistych potrzeb na rynku pracy.

Jedną z bardziej komentowanych zmian jest zastąpienie popularnego WoS-u przedmiotem "historia i teraźniejszość", który będzie kłaść nacisk na naukę historii, ale tej uwspółcześnionej. Pominięte zostaną niektóre odległe wydarzenia historyczne, na rzecz współczesnych zagadnień. Przede wszystkim tych z lat 2005-2015.

Ostatnią zmianą, która czeka uczniów będzie nauka o obronności - ale nie tylko w teorii. Ważna będzie też praktyka, czyli przede wszystkim zajęcia strzeleckie. Z dniem 1 września 2022 roku do szkół zostanie przywrócone przysposobienie obronne, które oprócz nauki udzielania pierwszej pomocy, bandażowania i opatrywania ran, będzie uczyć uczniów jak strzelać i posługiwać się bronią.

Myślę, że gdybyśmy to zakomunikowali jeszcze kilka lat temu, to bylibyśmy poddani jakiejś mocnej krytyce ze strony opozycji. Dziś myślę, że wszyscy się zgadzają z tym, że przysposobienie obronne, najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, które znamy z przeszłości, muszą wrócić. I wrócą od 1 września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa

- mówił cytowany Przemysław Czarnek przez "Dziennik Gazeta Prawna".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.