Dzieci narażone na COVID-19 w życiu płodowym częściej cierpią na zaburzenia neurorozwojowe

Na 30. Europejskim Kongresie Psychiatrycznym w Budapeszcie przedstawiono nowe wyniki badań przeprowadzonych w ramach hiszpańskiego projektu COGESTCOV-19. Okazało się, że u dzieci, których matki będąc w ciąży zachorowały na COVID-19 częściej występowały zaburzenia neurorozwojowe.

Wyniki pochodzą ze wstępnej oceny hiszpańskiego projektu COGESTCOV-19, w ramach którego obserwowano przebieg ciąży i rozwój dziecka u matek zakażonych COVID-19. W badaniu porównano dzieci urodzone przez 21 kobiet zakażonych w ciąży COVID-19 z dziećmi 21 zdrowych matek z grupy kontrolnej, będących pacjentkami Szpitala Uniwersyteckiego Marqués de Valdecilla w Santander w Hiszpanii. Jak czytamy na stronie poświęconej badaniom studyfinds.org, dzieci, których mamy zachorowały na koronawirusa w ciąży częściej miały problemy m.in. z motoryką, rozluźnieniem ciała, kontrolowaniem ruchów głowy oraz ramion.

Wpływ COVID-19 na występowanie zaburzeń neurorozwojowych u dzieci

Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Testy poporodowe obejmowały skalę oceny noworodków (NBAS), która mierzy zachowania oraz ruchy dziecka.

Odkryliśmy, że niektóre elementy pomiaru NBAS uległy zmianie u 6-tygodniowych niemowląt, które były narażone na wirus SARS-COV-2. Reagowały one nieco inaczej na trzymanie lub przytulanie

- przekazała Águeda Castro Quintas z University of Barcelona.

Águeda Castro zaznaczyła jednak, że są to wstępne wyniki, będące częścią większego projektu przeprowadzonego na próbie 100 matek oraz ich dzieci.

Kierowniczka projektu dr Rosa Ayesa Arriola podkreśla, że nie wszystkie dzieci matek zakażonych COVD-10 wykazują różnice neurologiczne.

Nasze dane pokazują jednak, że ryzyko ich wystąpienia jest zwiększone w porównaniu z tymi, które nie były narażone na COVID-19 w macicy. Potrzebujemy większego badania, aby potwierdzić dokładny zakres różnicy

- wyjaśnia.

Współbadacz Nerea San Martín González zwrócił również wagę na fakt, że dzieci są zbyt małe, by zbadać wiele istotnych kwestii, takich jak ich funkcje poznawcze oraz umiejętności językowe.

Musimy również mieć świadomość, że jest to stosunkowo niewielka próba, więc powtarzamy pracę i będziemy monitorować to przez dłuższy czas. Potrzebujemy większej próbki, aby określić rolę infekcji w zmianach neurorozwojowych u potomstwa i udział innych czynników środowiskowych. W międzyczasie musimy podkreślić znaczenie monitorowania medycznego w celu ułatwienia zdrowej ciąży i omawianie wszelkich wątpliwości z lekarzem, jeśli to konieczne

- podsumował.

Więcej o:
Copyright © Agora SA