Sezon na alergię może dotknąć też dzieci. Kalendarz pylenia 2022. Co pyli w najbliższym czasie?

Kalendarz pylenia jest bardzo pomocny dla osób borykających z wszelkimi alergiami typu wziewnego. Warto zapoznać się z poszczególnymi etapami kwitnienia drzew, krzewów i traw, aby wcześniej uchronić siebie i dziecko przed dolegliwościami związanymi z alergią na pyłki.
Zobacz wideo Sadzenie drzew w miastach się opłaca

Późna wiosna i okres letni to trudny czas dla alergików. Natężenie pyłków wzrasta i uprzykrza życie. Poszczególne miesiące charakteryzują się występowaniem zróżnicowanych alergenów, warto pozyskać dokładne informacje na ten temat. 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Sezon na alergię może dotknąć też dzieci. Co pyli w najbliższym czasie?

Zasadniczo okres pylenia roślin nigdy się nie kończy, pyłki są obecne w powietrzu przez cały rok. Istnieją jednak poszczególne pory kiedy jest ich znacznie więcej, co utrudnia funkcjonowanie zwłaszcza alergikom. Aby ułatwić zmagania z naturą dla osób uczulonych na pylenie roślin, powstał specjalny kalendarz  uwzględniający natężenie i rodzaj pyłków w powietrzu.

Sezon alergiczny w Polsce różni się w zależności do regionu i zwykle zaczyna się od pylenia drzew. Za nami miesiące, w których w średnim stężeniu pyliła leszczyna a wysokim olsza. W marcu pyliła także topola oraz rozpoczął się okres pylenia Cladosporium, czyli jednego z rodzajów grzybów. Kwiecień i maj obfitował w pyłki brzozy, Cladosporium, topoli, dębu czy kolejnego grzyba - Alternaria.

Czerwiec zapowiada nam obecność pyłków traw i to one w tym czasie pylą najmocniej. Poza nimi w powietrzu będą obecne pyłki pokrzywy czy nadal utrzyma się wysokie pylenie grzybów Cladosporium i Alternaria.

Wiktoria - imię dla dziewczynki, które prawie weszło do top 10Imię dla dziewczynki popularne cztery lata temu. Prawie weszło do TOP 10

Kalendarz pylenia 2022. Co pyli od lipca do września?

Lipiec jest wyjątkowo trudnym czasem dla osób borykających się z alergiami typu wziewnego. Najmocniej w tym czasie nadal pylą wyżej wymienione grzyby oraz pokrzywa. Wysokie stężenie pyłków utrzymuje się przez cały miesiąc. Przebywanie na dworze, czy aktywność fizyczna na łonie natury jest bardzo kłopotliwa i męcząca dla alergików w tym czasie. Nasilają się objawy takie jak, bóle głowy, katar, kaszel, senność, brak koncentracji czy łzawienie oczu. 

Dodatkowo w lipcu nadal obecne są pyłki traw, a ich poziom występowania jest bardzo wysoki, zwłaszcza w pierwszej połowie. Szczaw i komosa także pylą w tym terminie, a pod koniec miesiąca rozpoczyna się występowanie pyłków bylicy o wysokim stężeniu.

Sierpień obfituje właśnie w pyłki bylicy, to szczytowy moment obecności tego alergenu w powietrzu. Grzyby także pylą dość mocno, a do tego dochodzi jeszcze pokrzywa. Miesiąc zamykają ponownie trawy, które pylą w mocnym natężeniu pod koniec sierpnia. 

Wrzesień to dla alergików czas kiedy Cladosporium i Alternaria pylą dość mocno. Trawy także rozsiewają sporą dawkę alergenów. Pokrzywa i bylica w średnim stopniu jest obecna w powietrzu. 

Mama 4 plus. Dla kogo pieniądze?Emerytura za urodzenie dziecka to potężny zastrzyk gotówki

Pyłki jesienią i zimą. Ważne informacje dla alergików

Początek jesieni może być trudnym okresem dla osób uczulonych na obecność Cladosporium i Aleranaria, pyłki tych grzybów utrzymują się w powietrzu przez pierwszą połowę października. Pozostałe miesiące roku, czyli listopad i grudzień są wolne od obecności alergenów wziewnych.

Tendencję zanikową można zaobserwować, śledząc informacje zamieszczane na serwisie alergologicznym alergen.info.pl, prowadzonym przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych.

Więcej o: