Rośnie liczba zatruć melatoniną u dzieci. Naukowcy apelują: "Pracownicy służby zdrowia powinni ostrzec rodziców"

Naukowcy stwierdzili drastyczny wzrost stosowania u dzieci i przypadkowego spożywania przez nie preparatów zawierających melatoninę, czyli hormon odpowiedzialny m.in. za sen. Przypominają: "Suplementy z melatoniną należy trzymać poza zasięgiem dzieci".

Więcej tematów związanych ze zdrowiem dziecka na stronie Gazeta.pl

Naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention, amerykańskiej organizacji zajmującej się m.in. monitorowaniem zdrowia publicznego, w opublikowanym na początku czerwca raporcie alarmują, że rośnie liczba zatruć melatoniną wśród dzieci. W USA w ciągu ostatniej dekady nastąpił aż 530 proc. wzrost liczby przypadków dzieci, które spożyły zbyt duże ilości preparatów zawierających melatoninę. 

Czym jest melatonina?

Melatonina jest hormonem, który reguluje dobowy rytm organizmu, cykle snów i czuwania. W USA syntetyczną melatoninę można kupić bez recepty jako środek, który ułatwia zasypianie. Jest przeznaczony zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Ponieważ melatonina jest sklasyfikowana jako suplement diety, produkty z jej dodatkiem nie podlegają kontroli amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. W efekcie jej zawartość może być większa, niż to wynika z informacji zamieszczonej na opakowaniu. 

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Melatonina na pandemię

Jak wynika z badania największy roczny wzrost spożycia melatoniny u dzieci zbiegł się z początkiem pandemii COVID-19. Większość przypadków spożycia zbyt dużej ilości tego hormonu była niezamierzona.

Dzieci spędzały więcej czasu w domu, a doniesienia o nasilających się zaburzeniach snu mogły prowadzić do zwiększonej dostępności melatoniny w domu

- czytamy w raporcie. W ciągu ostatnich 10 lat w USA zgłoszono ponad 260 tys. przypadków spożycia przez dzieci melatoniny. Ponad 27 tys. z nich wymagało leczenia w placówce medycznej, ponad 4 tys. było hospitalizowanych, a 290 dzieci trafiło na OIOM. Pięcioro małych pacjentów trafiło pod respiratory, a dwoje zmarło. 

Skutki nadużywania preparatów z melatoniną

Większość zanotowanych przypadków była bezobjawowa, ale zdarzały się i takie, w których spożycie przez dziecko melatoniny w zbyt dużej ilości skutkowały m.in. napadami padaczkowymi, wysoką gorączką, niewydolnością oddechową wymagającą intubacji. Naukowcy mają obawy, że podawanie dzieciom melatoniny, może oddziaływać na hormony związane z dojrzewaniem, apelują:

Suplementy z melatoniną należy trzymać poza zasięgiem dzieci, a pracownicy służby zdrowia powinni ostrzec rodziców o konsekwencjach stosowania ich u najmłodszych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.