500 plus - zmiany zaskoczyły rodziców. Nie tego oczekiwali, po wejściu na konto. "Aż mnie skręca"

500 plus - zmiany zapowiadane od dłuższego czasu i tak okazały się zaskoczeniem dla wielu osób. Na grupach facebookowych posypały się pytania o przelewy od osób, które nie otrzymały środków z początkiem czerwca. "Nie mogą się doczekać, jak małe dzieci" - twierdzi internautka.

Program "Rodzina 500+" gwarantuje rodzicom świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od nowego roku nastąpiła zmiana dotycząca naboru wniosków o przyznanie świadczenia. Według nowych zasad ZUS zajął się obsługą przyjmowania i rozpatrywania wniosków. Nie wszyscy rodzice zrozumieli jednak, co oznaczają te zmiany.

500 plus - zmiany zaskoczyły rodziców

Więcej artykułów dotyczących świadczeń znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

W celu uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres rozpoczynający się 1 czerwca 2022 r., wnioski można było składać do ZUS już od 1 lutego 2022 r. Należało to uczynić przez Internet za pośrednictwem jednego z trzech poniższych kanałów wnioskowania:

  • portalu PUE ZUS
  • portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia
  • bankowości elektronicznej

Przypominamy, że od nowego roku wypłata środków odbywa się jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany rachunek bankowy.

Jeśli osoba złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2022 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2022r. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym terminie do 3 miesięcy

- wyjaśniono oficjalnej stronie rządowej gov.pl.

Wielu rodziców zdziwiło się jednak faktem, że nie dostali wypłat z początkiem czerwca, o czym świadczą komentarze na jednej z facebookowych grup.

Wiecie może w jakim banku ma konto ZUS? Słyszałam, że ci, co mają w jednym to dostają przelew dzień wcześniej 
Czy ktoś w Bydgoszczy dostał już 500 plus, na nowy okres? Bo w niektórych miastach już wczoraj było wypłacane
Czy dostał ktoś dziś 500 plus?

- pytają zniecierpliwieni.

Inni świadczeniobiorcy upomnieli ich jednak, by uzbroili się w cierpliwość, bo każdy, kto prawidłowo wypełnił wniosek i pilnował terminów, otrzyma środki.

Aż mnie skręca, żeby to napisać. Mamy 3 czerwca, a wy chcecie od razu kasę. Były wcześniej podane wszystkie terminy. Przyjdzie czas i pora to dostaniecie. Dla tych, którzy nie wiedzą, nieważne, czy mieszkasz w Kaliszu, Kielcach, dla wszystkich jest taki sam system, który losuje terminy od 2 do 22 dnia miesiąca. Jak system przydzieli ci nr. 7, to będzie taki na karcie. Nieważne, jaki jest bank i czy wniosek był składany 2 lutego, czy 10 kwietnia. Trochę cierpliwości 
Ciągle się gorączkują kiedy kasa i kiedy kasa, a niedawno była ostatnia z MOPS-u. Ja i tak całość przeznaczam na syna, zarówno w tym roku jak i w zeszłych latach. Z 500 plus opłacam kolonie, bo to dziecka pieniążki.
Nie mogą się doczekać, jak małe dzieci
Naprawdę ludzie, ogarnijcie się. Trochę cierpliwości, spokojnie. Każdy dostanie. Nie róbcie plątaniny, bo to i tak nie przyspieszy przelewów

- komentowali.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.