Emerytura za urodzenie dzieci. Wielu Polkom należy się dodatkowe 1338 zł. Co trzeba zrobić, by je dostać?

Emerytura za urodzenie dzieci potocznie nazywana jest matczyną. To świadczenie w kwocie 1338,44 zł z programu "Mama 4 plus". Jest ono traktowane jako emerytura dla osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci, co uniemożliwiało im podjęcie pracy zawodowej lub wypracowanie lat niezbędnych do wymaganego wieku emerytalnego. Co trzeba zrobić, by je dostać? Wyjaśniamy.

Emerytura za urodzenie dzieci, czyli wsparcie z programu "Mama 4 plus" mogą pobierać osoby, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci. Co ważne, w szczególnych przypadkach pieniądze są przyznawane nie tyko matce, ale także ojcu dzieci. Jednak kwestia urodzenia i wychowania to nie jest jedyny warunek, jaki należy spełnić, aby uzyskać pieniądze.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emerytura za urodzenie dzieci, czyli 1338,44 zł wsparcia co miesiąc

Od 1 marca 2019 roku matki, jak i ojcowie, którzy porzucili pracę lub w ogóle jej nie podjęli po to, żeby zająć się opieką dziećmi mogą liczyć na specjalne rodzicielskie świadczenie. To właśnie matczyna emerytura, która ma zapewnić niezbędne minimum finansowe, aby mogli się utrzymać. Emerytura ta przysługuje jednak wąskiej grupie, która spełnia określone warunki:

  • osiągnąć wiek emerytalny - u kobiet ukończone 60 lat, u mężczyzn 65 lat - tylko w przypadku, gdy matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała,
  • otrzymywanie emerytury (lub renty) mniejszej niż ta minimalna lub nieposiadanie prawa do niej
  • brak innego dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania,
  • przebywanie na terenie Polski (ośrodek życia musi znajdować się w naszym kraju i przez minimum 10 lat).

Rozpoczęcie roku szkolnego w pierwszym liceum, Wrocław, 01.09.2021Podwójny rocznik zdaje do szkół średnich. Średnio 2,5 kandydata na miejsce

Jak dostać należne pieniądze?

Emerytura za urodzenie dziecka co roku zostaje poddana waloryzacji, więc od marca 2022 roku wynosi maksymalnie 1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto). Jeżeli natomiast emerytura lub renta są już pobierane w kwocie niższej niż minimalna emerytura, świadczenie będzie stanowiło jedynie dopełnienie do kwoty 1338,44 zł.

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, to rodzicielskie świadczenie uzupełniające aktualnie wspiera przeszło 71 tys. osób na łączną kwotę blisko 1,4 mld zł.

Osoby zainteresowane muszą wszystkie niezbędne dokumenty złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ewentualnie w KRUSie, jeśli pod takie ubezpieczenie dana osoba podlega). Do formularzy w obydwu przypadkach trzeba też dołączyć dodatkowe dokumenty, m.in.: oświadczenia o sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej czy zaświadczenia o dochodach (lub ich braku).

Tak wygląda życie rodziny wielodzietnejMają 16 dzieci. Pokazali, jak wygląda ich życie. "Jak was na to stać?"

Więcej o: