Emerytura za urodzenie dzieci należy się wielu Polkom. Jakie warunki należy spełniać, żeby dostać pieniądze?

Co zrobić, aby dostać matczyną emeryturę? Jaka jest wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego oraz jakie warunki należy spełniać, aby je otrzymać? Podpowiadamy!
Zobacz wideo "Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia Polskiego Ładu" [Q&A]

Jaka jest wysokość świadczenia, kto nie otrzyma matczynej emerytury i czy ojcowie też mogą się o nią ubiegać? Warto zapoznać się z aktualnymi przepisami w tej kwestii.

Emerytura za urodzenie dzieci należy się wielu Polkom

Program Mama 4 Plus to nieskładkowe rodzicielskie świadczenie uzupełniające finansowane z budżetu państwa. Od lutego 2019 roku o specjalną emeryturę mogą się starać kobiety, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci. Wysokość świadczenia wynosi 1338,44 zł brutto.

Ten rodzaj wsparcia finansowego ma na celu zapewnienie środków do życia osobom, rezygnującym z podjęcia zatrudnienia na rzecz wychowania minimum czwórki dzieci. Użycie ogólnego zwrotu "osoby" nie jest tu przypadkowe, ponieważ świadczenie to może otrzymać także ojciec jeżeli matka umrze lub porzuci swoje dzieci.

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jakie warunki należy spełniać, żeby dostać pieniądze?

Jak czytamy na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby ubiegać się o przyznanie tzw. matczynej emerytury, należy spełniać poniższe kryteria odnoszące się zarówno do matek jak i do ojców:

  • Matka co najmniej czwórki dzieci, które urodziła i wychowała lub tylko wychowała, musi mieć ukończone 60 lat,
  • Ojciec co najmniej czwórki dzieci, który wychowywał dzieci samotnie z pewnych powodów (zmarła matka dzieci, matka porzuciła dzieci, matka przez długi okres czasu nie wychowywała dzieci) i ukończył 65 lat,
  • Mieszkać w Polsce oraz przez co najmniej 10 lat mieć tzw. ośrodek interesów życiowych, czyli płacić podatki w naszym kraju (po ukończeniu 16. roku życia)
  • Posiadać polskie obywatelstwo lub osoba, mająca prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, bądź obywatel państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemiec legalnie przebywający na terytorium Polski.

Emerytura Mama 4 Plus, komu nie należą się te pieniądze?

Jeśli jesteśmy na etapie składania wniosków i kompletowania niezbędnych dokumentów w celu otrzymania tego typu emerytury, warto zapoznać się z wytycznymi, które jasno określają, w jakich przypadkach nie otrzymamy wyżej wymienionego wsparcia finansowego. 

Jak czytamy na oficjalnej stronie ZUS z rodzicielskiego świadczenia nie skorzystamy jeśli:

  • posiadamy prawo do emerytur lub rent w wysokości co najmniej najniższej emerytury,
  • osoby, są aresztowane lub odbywają karę pozbawienia wolności,

oraz w niektórych przypadkach podstawą do odmówienia wypłacenia świadczenia jest poniższa sytuacja:

  • na mocy wyroku sądu osoba ubiegająca się o matczyną emeryturę została pozbawiona władzy rodzicielskiej albo sąd ją ograniczył,
  • długotrwale zaprzestano wychowywania dzieci.
Więcej o:
Copyright © Agora SA