Nowelizacja Nowego Ładu uderza w samotnych rodziców. Zmiany wejdą w życie już od 1 lipca

Nowelizacja Nowego Polskiego Ładu uderza w samotnych rodziców. Ministerstwo Finansów obiecało powrót do preferencyjnego rozliczenia osób wychowujących dzieci w pojedynkę, jednak nie będzie ono już tak korzystne jak wcześniej. Zmiany mają wejść już niedługo, z dniem 1 lipca 2022 roku.

Nowelizacja Nowego Ładu uderza w osoby samotnie wychowujące dzieci. Jeszcze w 2021 roku mogli oni skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku, a granica drugiego progu podatkowego była dla nich mnożona razy 2. Jednak nowy sposób rozliczania się zmienił te zasady. Z nowym rokiem podniesiono kwotę wolną od podatku do 30 tys. złotych, a drugi próg podatkowy do 120 tys. zł., likwidując przy tym korzyści związane z rozliczaniem się osób samotnych, które wychowują dzieci.

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowelizacja Nowego Ładu uderza w samotnych rodziców. Co się zmieni?

Do tej pory możliwość  wspólnego rozliczenia się z dzieckiem przez samotnego rodzica bądź opiekuna polegała na tym, że na wniosek w swoim rozliczeniu PIT dany rodzic mógł określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów podlegających opodatkowaniu. Teraz się to zmieni.

Okazuje się, że pomimo zapowiadanych poprawek w Polskim Ładzie, odnośnie sposobu rozliczania się osób samotnie wychowujących dzieci, osiągane przez nich dochody będą najpierw dzielone przez 1,5 (a nie na pół, jak wcześniej), od nich zostanie wyliczona wartość podatku, którą na koniec trzeba pomnożyć przez 1,5. W praktyce oznacza to, że dla rodziców, którzy samotnie wychowują dzieci, podatki będą wyższe niż wcześniej rząd obiecywał.

Zasady z lat ubiegłych zostały zachowane jedynie dla tych samotnych rodziców, którzy opiekują się dziećmi z niepełnosprawnością. Tylko oni będą się rozliczać jak przed wejściem w życie zmian podatkowych z Polskiego Ładu, czyli przy uwzględnieniu podwójnej kwoty wolnej.

Od kiedy będą obowiązywały zmiany?

Ustawa, na ten moment jest procedowana w Senacie. Wcześniej, podczas prac nad nią przez posłów w Sejmie, opozycja wskazywała na rozróżnienie mnożników, ale zgłoszone poprawki nie zostały przyjęte. Wysoce prawdopodobne jest, że senatorowie znów zaproponują możliwość zastosowania zasad z roku ubiegłego i pozostawienia mnożnika 2 dla wszystkich samotnie wychowujących, a projekt zapewne wróci do Sejmu. Wtedy okaże się, czy owa poprawka zostanie przyjęte, czy pozostawiona.

Jeśli tak się stanie - przyjęte ostatnio przez Sejm przepisy, wejdą w życie już niedługo, 1 lipca 2022 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.