12 tysięcy na dziecko, a nawet więcej. Rodziców nie obowiązuje kryterium dochodowe. Jest inny warunek

12 tysięcy na dziecko przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do ukończonego 35. miesiąca życia. Tutaj rodziców nie obowiązuje kryterium dochodowe, czyli nie są brane osiągane przez nich zarobki - jednak jest inny warunek, który należy spełnić, aby otrzymać pieniądze.

12 tysięcy na dziecko to nowe świadczenie, które jest elementem Polskiego Ładu. W jego ramach, rodzice najmłodszych dzieci mogą liczyć na nawet 12 tys. zł dodatkowego wsparcia. Co istotne, wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a przyznane środki nie są opodatkowane.

Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko zostało

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

12 tysięcy na dziecko. Kto może liczyć na pieniądze?

Świadczenie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do ukończonego 35. miesiąca życia. Wypłacane jest nie w całości, ale w transzach po 1000 zł miesięcznie przez rok lub w ratach po 500 zł przez dwa lata. Tutaj rodzice decydują na co chcą przeznaczyć dodatkowe pieniądze, które będą wpływać na ich konto bankowe.

Co niezwykle istotne, wypłacane świadczenie nie jest zależne od dochodu osiąganego przez rodziców - jedynym kryterium jest właśnie fakt posiadania drugiego dziecka oraz kryterium wieku.

Wszelkie sprawy i informacje odnośnie RKO będzie prowadził ZUS po złożeniu wniosku przez rodzica bądź opiekuna prawnego dziecka. Dokumenty będzie można składać tylko w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia i bankowości elektronicznej.

Bon turystyczny (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy są wakacje? Do wystawienia ocen pozostało niewiele czasu

Na jakie jeszcze świadczenia mogą liczyć rodzice małych dzieci?

Oprócz świadczenia 500 plus, które przyznawane jest na każde dziecko, z dniem 1 stycznia 2022 roku wszedł tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie pomiędzy 12. a 35. miesiącem życia.

Jednak to nie wszystko. Ustawa o rodzinnym kapitale zakłada także wprowadzenie dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci do lat trzech, które nie są objęte kapitałem. To np. pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. "Żłobkowe" - bo tak potocznie nazywa się to świadczenie, wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Jak czytamy na stronie gov.pl, tutaj również nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Mama bliźniaków wciąż dostaje to samo pytanie. W odpowiedzi nagrała minę dziecka. 'To wywrócenie oczami'Mama bliźniaków wciąż dostaje to samo pytanie. W odpowiedzi nagrała minę dziecka. "To wywrócenie oczami"

Więcej o: