500 plus dla Ukraińców. Będą kontrole ZUS. Kto straci świadczenie?

500 plus dla Ukraińców - ruszyły wypłaty pieniędzy dla uchodźców z Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych przybyli do Polski po 23 lutego 2022 roku. Jednak okazuje się, że wiele osób może stracić przyznane już świadczenie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada kontrole odnośnie zasadności wypłat pieniędzy.

Świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 plus (tzw. 500 plus) jest przyznawane również obywatelom Ukrainy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce. Jednak co ważne, świadczenie przysługuje tylko przez okres, gdy wnioskodawca i dziecko przebywa na terenie naszego kraju.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

500 plus dla Ukraińców

Dzięki specustawie uchodźcy uzyskali dostęp m.in. do świadczenia 500 plus dla Ukraińców. Mogą się o nie ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego 2022 roku, uzyskały numer PESEL i założyły w Polsce rachunek bankowy oraz mają polski numer telefonu. Pieniądze należą się - tak jak w przypadku polskich rodzin - każdemu dziecku, które nie ukończyły 18. roku życia. Świadczenie 500 plus dla Ukraińców przysługuje od miesiąca, w którym dana osoba złożyła wniosek, do końca okresu rozliczeniowego, w którym wypłacane są pieniądze.

Obecny okres świadczeniowy trwa od dziś, czyli 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

ZUS zapowiada kontrole. Wiele osób może stracić pieniądze

W związku z działaniami wojennymi, wiele osób, którzy po 23 lutego przyjechały wraz z dziećmi do Polski - opuściły już nasz kraj. Wróciły do swoich domów, głównie w zachodniej Ukrainie, albo pojechały na zachód. Jednak urząd, który zajmuje się przyznawaniem świadczenia, weryfikacją dokumentów i wypłatą pieniędzy przypomina, że osoby, które korzystają z tego wsparcia i wyjeżdżają za granicę, muszą o tym informować ZUS, bo po 30 dniach poza Polską tracą prawo do świadczenia.

Zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. Oznacza to, że traci on również przyznanie prawa do świadczenia dla rodzin typu 500 plus. Ważne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek nie tylko o 500 plus, ale także o dopłatę do żłóbka, czy pieniądze z ROKO i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym urząd. Mogą to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jak czytamy na stronie ZUSu, trzeba wtedy złożyć pismo na formularzu POG.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.