Druga połowa maja była wyjątkowym czasem dla uczniów kończących etap podstawowej edukacji szkolnej. Odbyły się egzaminy z matematyki, języka polskiego czy języka obcego. To jednak dopiero początek ich edukacyjnej drogi. Przed nimi wybór następnego rozdziału w kształceniu.
Dla dzieci kończących szkołę podstawową często już egzamin jest sporym przeżyciem, proste nie są także poszukiwania odpowiedniego liceum. Bardzo pomocna na tym etapie może być rozmowa z rodzicami lub szkolnym psychologiem, w trackie której łatwiej określić jakie predyspozycje ma dziecko, albo czego oczekuje od dalszych etapów kształcenia. Kiedy już ustalimy pewne ramy, warto skupić się na wybraniu odpowiedniej szkoły.
Przydatny może stać się ranking liceów. To placówki, o których marzą uczniowie, a pod uwagę brana jest średnia. Przygotowaliśmy listę 20 topowych szkół w roku 2022.
Znaczną część, bo aż dziewięć miejsc zajmują placówki w Warszawie, są także trzy szkoły z Wrocławia, po jednej z Łodzi, Torunia, Katowic, Szczecina, Krakowa, Gdyni, Białegostoku i Bielsko-Białej.
Jak podaje portal perspektywy.pl, na pierwszym miejscu znajduje się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, która uzyskała najwyższą punktację WSK, czyli wskaźnika zdawalności matur ze wszystkich przedmiotów.
Tuż za nią uplasowało się Uniwersyteckie LO w Toruniu. Na trzecim miejscu jest XIII LO w Szczecinie. Czwarte miejsce otrzymało V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Jako piąte w rankingu znalazło się III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Z szóstego miejsca cieszy się XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, a siódme zajmuje LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.
Ósma pozycja należy do VIII LO im. Władysława IV w Warszawie. Dziewiąte miejsce pozyskało LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. W połowie stawki, bo na 10 miejscu jest V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jedna ze szkół w stolicy zamknęła listę pierwszych dziesięciu topowych placówek edukacyjnych w Polsce, na poziomie wykształcenia średniego. Poniżej prezentujemy drugą dziesiątkę najlepszych liceów w 2022 roku:
11. IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie,
12. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie,
13. II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku,
14. V LO w Bielsko-Białej,
15. II Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. P. Jasienicy STO w Warszawie,
16. LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie,
17. XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie,
18. Akademickie LO Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu,
19. III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach,
20. I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.
Przystępując do kompletowania niezbędnych dokumentów, warto pamiętać, że w całej Polsce podczas rekrutacji do liceum można składać podanie o przyjęcie aż do trzech szkół. W ramach tych szkół kandydat do liceum może wybrać dowolną liczbę klas.
Uczeń, który kończy szkołę podstawową, może uzyskać maksymalnie 200 punktów, ich ilość decyduje o tym, do jakiej szkoły ponadpodstawowej się dostanie. Połowę, czyli 100 punktów, można uzyskać z egzaminów końcowych, druga połowa do oceny ze świadectwa.
Liczy się średnia, a ściślej mówiąc wyniki na świadectwie. Oceny przeliczane są na punkty z następujących przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz dwóch wybranych przedmiotów, za które uczeń otrzymuje punkty, ubiegając się o przyjęcie do danej klasy w liceum.