Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie pieniężne w wysokości 1300 zł dla każdego dorosłego Polaka. Otrzymają je nie tylko rodzice z dziećmi, ale także osoby samotne, czy będące na emeryturze. Jest jeden warunek. Mianowicie eksperyment ma zostać przeprowadzony jedynie w kilku wioskach z terenu Warmii i Mazur.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie pieniężne, w ustalonej wysokości 1300 zł, które ma być wypłacane obywatelom przez państwo. Program ma na celu zapewnienie pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dochód gwarantowany charakteryzuje się tym, że nie trzeba spełniać żadnych warunków, aby go otrzymać: bez kryteriów dochodowych, bez wymogów dotyczących zatrudnienia czy też posiadania dzieci. Przysługuje on każdemu - czyli dostać może go ojciec dzieci pracujący za najniższą krajową, bogaty przedsiębiorca, samotna matka, czy emeryt.
Pierwszy program pilotażowy bezwarunkowego dochodu podstawowego w Polsce jest planowany na Warmii i Mazurach. W kilku biednych wioskach w rejonie z pogranicza polsko-rosyjskiego. Został on wpisany do strategii regionalnej Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza.
Ten obszar źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Interwencja, jaką byłby program pilotażowy bezwarunkowy dochód podstawowy, mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 roku
– informował dr Maciej Szlinder.
W grupie przygotowującej eksperyment biorą udział naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - dr Maciej Szlinder, dr Mariusz Baranowski oraz prof. Piotr Jabkowski.
Jednym z celów przeprowadzenia tego eksperymentu jest likwidacja ubóstwa, którego odsetek w tym regionie jest wysoki.