Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Prawo mówi wprost, ale rodzice są poróżnieni

Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Wiele osób zastanawia się nad tym pytaniem. Polskie prawo mówi o tym jasno. Możemy zostawić zdrowe dziecko w mieszkaniu bez opieki, gdy skończy siedem, osiem lub trzynaście lat. Wiele zależy od rodzaju przepisów. Rodzice często jednak się z tym nie zgadzają.

Więcej informacji na temat życia rodzinnego znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Tak naprawdę trudno określić, kiedy dziecko może zostać samo w domu. W Polskim prawie zapisane są trzy przepisy, które regulują ten fakt i zależą one od wielu czynników. Zgodnie z zapisami w kodeksach wykroczeń, administracyjnym i cywilnym wiek ten ustala się na siódmy, ósmy lub trzynasty rok życia. Rodzice komentujący posty opublikowane facebookowym profilu Edziecko mają jednak swoje własne zdanie na ten temat. Jedni uważają, że zostawienie w domu sześcioletniego dziecka na chwilę nie jest problemem, inni uznali, że takie zachowanie jest nieodpowiedzialne. 

Zobacz wideo Co zrobić, gdy dziecko pyta o wojnę? Kątna: Nie wolno zrzucać go z siebie i mówić, że to nie jest nasz problem

Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Dużo zależy od przepisów

Artykuł 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń jasno podkreśla, że dziecko musi ukończyć siódmy rok życia, by mogło zostać samo w domu.

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany

- czytamy. Inaczej jest w prawie administracyjnym. Tam dolną granicą jest osiem lat.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza

- głosi art. 32 ust. 1. Pod uwagę bierze się również kodeks cywilny. W tym przypadku samo w domu może pozostać dziecko, które ukończyło 13. rok życia. O tym mówi art. 12 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Ta sama ustawa podkreśla, że za szkody, które dziecko wyrządzi odpowiadają rodzice. 

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Na Facebooku zawrzało

Rodzice mają różne opinie na ten temat. Wśród komentujących znalazły się osoby, które nie widzą problemu w zostawianiu młodszych dzieci w domu, inni uważają, że nawet 10 lat to za mało. 

Wszystko zależy od dziecka. Jedno ma 12 lat i samo nie zostanie a inne w wieku 6 lat sobie świetnie poradzi.
Mnie matka raz zostawiła samą w wieku 3 lat i poszła do dentysty. Mało tego, to było przed domem, dała zabawki na kocu i kazała siedzieć do powrotu. Nic mi się nie stało, ale sama nigdy bym tak nie zrobiła

- czytamy w komentarzach. 

6 lat. Jeśli mógł iść do szkoły, to mógł zostać na 30 minut sam w domu. Gdy wróciłam, zastałam go w tej samej pozycji, w jakiej siedział, gdy wychodziłam. Nigdy nie był tak spokojny i cichy

- stwierdziła inna komentująca, matka sześcioletniego dziecka. Wśród użytkowników pojawiły się również głosy, że zostawienie siedmioletniego dziecka samego w domu jest bardzo nieodpowiedzialne.

W życiu bym nie zostawiła 7-letniego dziecka samego w domu ani na chwilę, ani tym bardziej na dłużej.
Według ustawy od 7. roku życia, ale według mnie wszystko zależy od samodzielności dziecka. Na pewno dziecka poniżej 7 roku życia nie można zostawić samego w domu.
Jak będzie mieć 15 lat i w miarę odpowiedzialny, to wtedy tak zostawię, ale nie teraz

- internauci podzielili się swoją opinią. Wielu z nich uważa, że wszystko zależy od charakteru i dojrzałości dziecka. 

Edziecko.pl jest dla Was i dla Was piszemy o życiu rodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA