Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i czcić powstańców, którzy wywalczyli przyłączenie Śląska do odradzającego się po latach niewoli kraju. Natomiast data 20 czerwca nawiązuje do powszechnej w świadomości mieszkańców Śląska - wjazdu do Katowic w 1922 roku wojska polskiego na czele z gen. broni Stanisławem Szeptyckim i uroczystym powitaniu wkraczających oddziałów m.in. przez Wojciecha Korfantego, jednego z uczestników i przywódców powstań.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Narodowy Dzień Powstań Śląskich, który będziemy celebrować już niedługo, pomimo rangi święta o charakterze państwowym nie będzie dniem wolnym od pracy i nauki. Tego dnia uczniowie powinni normalnie stawić się na zajęciach lekcyjnych.
Kwestia dni wolnych od pracy została uregulowana prawnie w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Oznacza to, że święto państwowe nie zawsze jest dniem wolnym od pracy i szkoły. Zgodnie z wymienionym aktem prawnym, dniami wolnymi od pracy są tylko trzy święta państwowe: 1 maja, 3 maja oraz 11 listopada.
Nie ma więc przesłanek do wnioskowania, iż ustanawiane święto państwowe miałoby być dniem wolnym od pracy
– wyjaśniła Kancelarię Prezydenta na zadane pytanie przez dziennikarzy portalu tvn24.pl.
Świąt państwowych, które nie zawsze są wolne od pracy i szkoły mamy naprawdę sporo. Do tej listy dopiszemy obchody przypadające na 20 czerwca i upamiętniające trzy powstania śląskie.
Aktualnie wykaz świąt narodowych wygląda następująco:
Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.