Kiedy ZUS wypłaca 500 plus? Trzeba pilnować ważnej kwestii

Kiedy ZUS wypłaca 500 plus? Wielu rodziców zastanawia się, po zmianach jakie zostały wprowadzone, kiedy na ich kontach pojawi się kwota świadczenia. Czerwiec to tak naprawdę pierwszy miesiąc, w którym wypłatą pieniędzy dla rodzin z dziećmi zajmie się ZUS, a nie jak do tej pory - urzędy gmin. Kiedy będą realizowane przelewy? Wyjaśniamy i podajemy terminy.

Po wprowadzonych zmianach od 1 lutego 2022 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze na kolejny okres świadczeniowy, który będzie trwać od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. To ZUS będzie rozpatrywał wszystkie wnioski o świadczenie wychowawcze i będzie je wypłacał na konto bankowe rodziców.

Zobacz wideo 500 plus. Ważna zmiana terminu składania wniosków

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy ZUS wypłaca 500 plus? Ważny jest termin złożenia wniosku

Kiedy ZUS wypłaca 500 plus, a przede wszystkim kiedy pieniądze znajdą się na kontach jego beneficjentów? To ważna kwestia, która zależy przede wszystkim od tego, kiedy rodzice złożyli wniosek o wypłatę na nowy okres rozliczeniowy.

Jak czytamy na stronie zus.pl, wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. możesz złożyć od 1 lutego 2022 r. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.

Terminy złożenia wniosków i ciągłości wypłat wyglądają następująco:

  • do 30 kwietnia 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2022 r.,
  • od 1 do 31 maja 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2022 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2022 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2022 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2022 r.

Świadczenie rodzice dzieci otrzymają w formie bezgotówkowej, przelewem na podane konto bankowe.

Harmonogram wypłaty pieniędzy

 Stopniowe przejęcie realizacji programu "Rodzina 500 plus" przez ZUS oznacza, że od 1 czerwca zacznie on realizację wszystkich wypłat i odciąży w ten sposób gminy. Harmonogram wypłat pieniędzy w ramach świadczenia jest z góry ustalony przez urząd, co wyjaśniła w rozmowie z spottedlublin.pl Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w województwie lubelskim.

Przelewy ze świadczeniami wychowawczymi 500 plus będziemy realizować kilka razy w miesiącu. Każdy rodzic będzie mieć ustalony stały termin płatności. Będzie to: 4, 7, 9, 14, 18 albo 20 dzień miesiąca. Gdy termin wypada w dzień wolny od pracy, to przelew realizujemy odpowiednio wcześniej. Termin płatności to jest dzień, kiedy środki muszą już być na koncie

- powiedziała Małgorzata Korba.

Przydział terminu płatności wykonuje system z automatu. Terminy płatności wszyscy rodzice będą mogli sprawdzić na swoim profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA