Słowiańskie imię dla chłopca, które spadło w rankingu. Jest dobre dla wojownika

Wojciech, bo o nim mowa - to bardzo stare, męskie imię pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się od słowa woj- wojownik i ciech- uciecha, co w dosłownym tłumaczeniu można rozumieć jako "ten, który cieszy się z bycia wojownikiem". Z roku na rok spada w rankingach najczęściej nadawanych imion, ale nadal jest ono dość popularne.

Wojciech to jedno z najstarszych imion staropolskich. Prawdopodobnie powstało w okolicach X wieku i składa się z dwóch członów („woj" i „ciech"), co wskazywać może, że wywodzi się z imion pogańskich używanych przez Słowian. W późniejszym czasie imię to zostało zaanektowane przez chrześcijan i bardzo często nadawane było na chrzcie. Nosił je wszak sam św. Wojciech, misjonarz do Prus, męczennik, święty Kościoła katolickiego, patron Polski, Czech i Węgier.

Zobacz wideo Sylwia Lipka od dawna znała imię syna Maseraka

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jaki jest Wojciech, a jaki Wojtek?

Dorosły Wojciech jest bardzo otwarty i szczery. Jest niczym otwarta księga - jego bliscy i przyjaciele wiedzą o nim praktycznie wszystko. Jest też bardzo uparty i ambitny. Lubi korzystać z uciech życia. Wyznaje zasadę, że żyje się tylko raz i szkoda marnować czas na troski i zmartwienia. Stawia czoła napotkanym problemom. Nigdy się nie poddaje - walczy do końca.

Dzieci śmieją się do rozpuku.Roześmiane czworaczki hitem TikToka. Nie mogą przestać

Mały Wojtuś już od kolebki jest dzieckiem upartym, niczym osioł. Lubi postawić na swoim, w piaskownicy dyryguje innymi dziećmi. Kiedy mu na czymś zależy, będzie ze wszystkich sił starał się to osiągnąć. Już we wczesnym dzieciństwie kieruje się zasadą, że nie ważne co będzie potem. Liczy się teraźniejsza zabawa. Jest też typem zbieracza - nie lubi rozstawać się z zabawkami, które kupił bądź dostał. Wojtuś to też mały wojownik, który zawsze staje w obronie słabszego kolegi. Jest szlachetny i przyjacielski. Mieć w domu małego Wojtusia, to mieć prawdziwy skarb. 

:Sad,Young,Girl,Looks,At,Her,Pregnant,Mother,Belly.,SelfishNazwała syna jak bohatera książki. Ludzie mówią, że imię brzmi jak choroba

Popularność - Wojtek to imię, które spada w rankingu

Wojciech to dość popularne imię. W 2020 roku otrzymało je 4687 chłopców w Polsce, co daje 11. Miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion w Polsce. Obecnie nieco spadło - ale nadal utrzymuje się w granicach 14. i 15. miejsca na liście najbardziej popularnych imion dla chłopców.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: