Wyższe emerytury dla mam. Niektórzy dostaną dodatkowe pieniądze za wychowanie dzieci

Wychowanie dzieci to bardzo ciężka i odpowiedzialna praca. Główny ciężar odpowiedzialności spada na barki kobiet. To one przez okres ciąży i połogu są często wyłączone z jakiejkolwiek aktywności zawodowej. W czasie tzw. urlopu macierzyńskiego - w pełni poświęcają się nowej roli, zajmują się dzieckiem, a tym samym rezygnują z pracy. W dniu święta wszystkich mam - jak bumerang powrócił temat wyższych emerytur dla tych kobiet, które poświęciły karierę na rzecz wychowywania swoich pociech.

Zwolnienia chorobowe w ciąży, urlopy i zasiłki macierzyńskie, matczyne emerytury to rozwiązania, które są obecne w polskim prawie. W dniu święta mam wiele osób - a przede wszystkim tych wysoko postawionych - zastanawia się jak państwo polskie może zrekompensować Polkom trud włożony w wychowywanie dzieci. To niekiedy na ich barki spada cały ciężar opieki nad maluchami. Rezygnują z pracy i kariery. Co otrzymują w zamian? Pewnym pomysłem podzieliła się wiceminister rodziny Barbara Socha.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wyższa emerytura dla mam - więcej pieniędzy za wychowywanie dzieci?

Barbara Socha, wiceminister rodziny, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który kilka tygodni temu odbył się w Katowicach, mówiła o konieczności uwzględnienia w systemie emerytalnym faktu posiadania dzieci.

Kobiety robią przerwę w karierze zawodowej, by urodzić i wychować dzieci, nie pracują, więc nie odprowadzają składek. Przez to nie mają szans na wyższą emeryturę i są w gorszej sytuacji niż kobiety, które na macierzyństwo się nie decydują

- tłumaczyła wiceminister Barbara Socha.

Wiceminister jako przykład opieki socjalnej przez państwo wskazała przykład krajów, które premiują dzietność. Słowacja, Czechy, czy np. Francja.

We Francji kobieta, za wychowanie każdego dziecka ma doliczane dwa lata składkowe. Jeśli w rodzinie jest przynajmniej trójka dzieci, za każde emerytura podnoszona jest o 10 proc., zarówno mamie, jak i tacie

- wskazała Socha podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Emerytura dla mam, czyli na co mogą liczyć kobiety w Polsce

W Polsce kobiety, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci, mogą liczyć na tzw. emeryturę mama 4 +, która zwana jest emeryturą matczyną. To tak naprawdę rodzicielskie świadczenie uzupełniające, którego celem jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania tym, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo w ogóle ich nie podjęły z powodu poświęcenia się wychowywaniu czwórki lub większej liczbie dzieci.

Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę dla mam to:

  • ukończenie przez kobietę 60 lat,
  • minimum czwórka dzieci, które kobieta urodziła i wychowała bądź tylko wychowała,
  • brak dochodu zapewniającego niezbędne środki do utrzymania się.

Co ciekawe, mimo nazwy "mama 4+" emerytura ta w określonych przypadkach należy się również ojcom. Warunki, które trzeba spełnić przedstawiają się następująco:

  • ukończone 65 lat,
  • wychowanie co najmniej 4 dzieci,
  • śmierć matki, porzucenie dzieci przez matkę lub długotrwałe zaprzestanie wychowywania dzieci przez matkę,
  • brak dochodu zapewniającego niezbędne środki do utrzymania.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA