500 plus dla Ukraińców. ZUS ostrzega rodziców. "Będą kontrole"

500 plus dla Ukraińców zostało wprowadzone dzięki specjalnej specustawie. Uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny mogą ubiegać się o wsparcie z ZUS, w tym o świadczenie 500 plus, a także o wsparcie w ramach tzw. rodzinnego kapitału opiekuńczego. Jednak ci Ukraińcy, którzy w najbliższych dniach planują powrót do swoich domów - powinni powiadomić o tym ZUS. Inaczej mogą grozić im kary.

Pobieranie świadczenia 500 plus dla Ukraińców zostało wprowadzone na mocy specjalnej specustawy. Podobnie jak polscy obywatele, wniosek o to świadczenie Ukraińcy mogą składać tylko elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Świadczenie przysługuje na każde dziecko, które nie uzyskało pełnoletności. Po pieniądze mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym 2022 roku w wyniku trwającej wojny, uzyskały numer PESEL oraz założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu.

Zobacz wideo Jak mądrze pomagać uchodźcom na granicy? Odpowiada prezydent Przemyśla

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

ZUS ostrzega rodziców. "Będą kontrole"

Od momentu ataku Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało już ponad 3 mln ukraińskich uchodźców. W tym przede wszystkim kobiety z dziećmi. W wyniku toczonych działań wojennych, duża część osób, głównie z zachodniej Ukrainy, już opuściła Polskę i wróciła do swoich domów. Według informacji podanej przez Straż Graniczną już blisko 1,5 mln z nich zdecydowało się na powrót do domu. Warto jednak pamiętać o tym, że świadczenia - bez względu czy mowa o 500 plus, czy rodzinnym kapitale opiekuńczym - przysługują wyłącznie w tym okresie, w którym obywatele Ukrainy przebywają na terenie Polski. Jeśli wyjadą na dłużej niż 30 dni, 500 plus przepada.

ZUS zapowiada kontrole i ostrzega tych rodziców, którzy planują powrót do swoich ukraińskich domów - o zamiarze opuszczenia Polski, trzeba powiadomić urząd.

Zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. Konsekwencją utraty prawa do legalnego pobytu w Polsce jest utrata przez niego prawa świadczeń dla rodzin. Dlatego ważne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenia dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS

informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

500 plus dla Ukraińców - mogą stracić pieniądze

Nie tylko obywatel Ukrainy, ale każdy cudzoziemiec, który pobiera świadczenie 500 plus i nie poinformuje ZUS o swoim wyjeździe będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że może w łatwy sposób sprawdzić, czy dana rodzina (np. z Ukrainy), otrzymująca świadczenia 500 plus, nie opuściła Polski. Instytucja ma dostęp do różnych państwowych rejestrów, m.in. do systemu informacji oświatowej, centralnego wykazu ubezpieczonych. W razie potrzeby ZUS będzie mógł skorzystać także z rejestru obywateli Ukrainy, który prowadzi Straż Graniczną.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o: