Ulga na dziecko 2022 - limit dochodu. Rodzicu, uważaj. Niektórzy dostaną o połowę mniej

Ulga na dziecko 2022, czyli tzw. ulga prorodzinna jest jedną z najpopularniejszych zwrotów podatku, z której chętnie korzystają rodzice. To przede wszystkim dodatkowy zastrzyk gotówki w budżecie domowym, co oczywiście ma znaczenie przy dzieciach. Jednak odnośnie zmian, które zostały wprowadzone w Nowym Ładzie, nie wszyscy mogą liczyć na zwrot pieniędzy w dotychczasowej kwocie. Niektórzy rodzice dostaną o połowę mniej.

Ulga na dzieci, zwana prorodzinną jest jedną z metod wspomagania obywateli przez państwo. Z ulgi korzystać należy trzymając się ściśle określonych zasad, które zostały wprowadzone wraz z Nowym Polskim Ładem, w styczniu tego roku. Tutaj największe zmiany odczują ci podatnicy, którzy samotnie wychowują dzieci.

Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko zostało

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulga na jedno dziecko przysługuje tylko wtedy, gdy rodzice nie zarabiają więcej niż 112 tys. zł rocznie i są w związku małżeńskim lub jedno z nich samotnie wychowuje dziecko. Jeśli jest to dziecko ze związku pozamałżeńskiego, wychowywane przez oboje rodziców, każde z nich może skorzystać z ulgi jeśli nie zarabiają powyżej 56 tys. zł. 

W przyszłym roku wiele osób nie skorzysta już ulgi na dziecko. Osoby zarabiające do 30 tys. zł rocznie nie zapłacą w ogóle podatku dochodowego. Gdy podatek jest zerowy, ulga nie przysługuje, ponieważ nie ma jej od czego odliczyć. 

Ulga na dziecko 2022 - zmiany w rozliczeniach

Nowy Polski Ład to pakiet zmian, który wprowadza szereg nowych metod i zasad płacenia podatków przez obywateli. Zmiany w przepisach wpływają jednak na zasady stosowania ulgi na dziecko. Te regulacje powinni znać rodzice chcący z niej skorzystać.

Chociaż Ministerstwo Finansów obiecało powrót do preferencyjnego rozliczenia dla osób, które samotnie wychowują dzieci. Jednak wprowadzone zmiany nie będą tak korzystne jak w latach ubiegłych. Rodzic, który pracuje i płaci podatki, a jednocześnie wychowuje samotnie dzieci, nadal będzie mógł w swoim rozliczeniu uwzględnić ulgę na dziecko, jednak nie na tak korzystnych warunkach, jak wcześniej.

Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekPrzemysław Czarnek zdenerwował się na dziennikarza. Poszło o ukraińskie dzieci. "Proszę o poważniejsze pytania"

Ulga prorodzinna a Nowy Ład

Wraz z wprowadzeniem Nowego Polskiego Ładu, następnie jego nowelizacji - zmianie uległa również możliwość rozliczania się osób samotnie wychowujących dziecko. W rozmowie ekspertki od podatków, Małgorzaty Samborskiej z redakcją „Dziennika Gazety Prawnej" podało określenie, że rodzic rozliczy się „z połową dziecka". Co ono oznacza w praktyce?

Wychowujący dzieci samodzielnie będą w gorszej sytuacji niż bezdzietne małżeństwo. Ci ostatni przy rocznym dochodzie 60 tys. zł nie zapłacą w ogóle podatku. W przypadku samotnego rodzica podatek wyniesie 1,8 tys. zł

- podkreśla w rozmowie z "DGP" Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton.

Oznacza to, że dana osoba nie będzie już mogła, tak jak dotychczas, obliczać podatku w podwójnej wysokości od połowy dochodu. Będzie to możliwe jedynie w przypadku rodziców wychowujących w pojedynkę niepełnosprawne dzieci. Oni będą się rozliczać jak wcześniej, czyli mogą odliczać podatek w podwójnej wysokości od połowy dochodu (tak jak jest w przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem).

Przedszkole miejskie w Olsztynie500 plus: niektórzy stracą świadczenie. Inni będą musieli je zwrócić

Po zmianach rodzic, który samotnie wychowuje dziecko zapłaci w wysokości 1,5 raza podatku obliczanego od dochodów podzielonych przez 1,5 - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: