Matematyka klątwą ósmoklasistów? "Cały egzamin trzęsły mi się ręce"

Uczniowie VIII klas są już po egzaminie z matematyki. Wielu z nich pochwaliło się, że rozwiązało wszystkie zadania w niecałe 40 minut. Ich opinie są wprost zaskakujące. Chyba dawno nikt nie wypowiadał się w tak pozytywny sposób o arkuszach z matematyki. To cieszy, bo królowa nauk uczy logicznego myślenia. - Szybko wyszedłem z sali. Matematyka była banalna. Dawno nie rozwiązywałem tak łatwego arkusza - tłumaczy jeden z ósmoklasisów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

25 maja uczniowie VIII klas szkół podstawowych przystąpili do egzaminu z matematyki. Ósmoklasiści wczoraj zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego, a jutro będą rozwiązywać egzamin z języka obcego. Matematyka zwana królową nauk budzi postrach wśród uczniów, którzy nieco gorzej radzą sobie z przedmiotami ścisłymi. W przeciwieństwie do matur, na egzaminach tych nie obowiązuje próg zdawalności. Warto jednak pamiętać, że wynik ma wpływ podczas rekrutacji do szkoły średniej. Postanowiliśmy odezwać się do uczniów i zapytać, jak ich wrażenia po egzaminie ósmoklasisty z matematyki. To, co mówią, z pewnością napawa optymizmem. W końcu dzieci są przyszłością naszego kraju. 

Zobacz wideo Jak będą wyglądały matury 2023? Czy może na nie wpłynąć pandemia?

"Stresowałam się od rana i myślałam, że pójdzie mi dużo gorzej"

Ósmoklasiści od lat po żadnym z egzaminów nie byli tak zgodni, jak po tym egzaminie z matematyki. Z ich relacji wynika, że są naprawdę zadowoleni. Jedna z ósmoklasistek przyznała, że arkusz egzaminacyjny nie sprawił jej problemu. Z optymizmem zerka w przyszłość i oczekuje na egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego

Poszło mi w miarę dobrze. Coś tam na pewno mam źle, ale ogólnie było łatwe. Głupie błędy zrobiłam

- zdradza Karolina i przyznaje, że padła ofiarą stresu, przez co najpierw zaznaczyła poprawną odpowiedź, a zaraz później złą. Choć sporo zastanawiała się nad tym zadaniem, to finalnie pozostawiła odpowiedź fałszywą.

Z kolei Kuba, który bardzo się stresował, poinformował, że chyba poszło mu całkiem dobrze. Ósmoklasista nieśmiało przyznał, że nerwy go nie opuszczają, a podczas samego egzaminu miał mały problem:

Nic nie pamiętam. Cały egzamin trzęsły mi się ręce!

"Chyba tam na górze zrozumieli, że ostatni czas nie był dla nas łatwy"

Uśmiech z twarzy nie schodzi także Oli, która wczoraj była bardzo zadowolona z tego, że na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego pojawiła się "Zemsta" Aleksandra Fredry. Dziś jej optymizm nie gaśnie. Przyznaje, że poszło jej całkiem nieźle. 

Niektóre zadania zamknięte były takie średnie. Bardzo stresowałam się od rana i myślałam, że pójdzie mi dużo gorzej. Na szczęście koniec końców poszło mi nieźle. Został tylko język angielski

- mówi i dodaje, że planuje zerknąć w odpowiedzi, żeby ze spokojną głową oczekiwać na oficjalne wyniki CKE. Zaraz później z uśmiechem informuje, że powinna mieć około 70 proc. Z kolei inna ósmoklasista uważa:

Szybko wyszedłem z sali. Matematyka była banalna. Dawno nie rozwiązywałam tak łatwego arkusza. Fajnie, że te egzaminy nie są takie trudne. Chyba tam na górze zrozumieli, że ostatni czas nie był dla nas łatwy. Zdalne nauczanie było okropne.

Były polecenia, które sprawiły kłopoty. "Klątwa ostatniego zadania trwa"

Zapytaliśmy ósmoklasistów, które zadanie sprawiło im najwięcej trudności. Ich odpowiedź była jednoznaczna. Jak zwykle, wskazali ostatnie zadanie, które uchodzi za to najtrudniejsze. W poleceniu proszono, aby obliczyć objętość graniastosłupa. Choć sporo jest o tym na zajęciach, to dla uczniów niewątpliwie jeden z najtrudniejszych działów w szkole podstawowej. 

Dla mnie najtrudniejsze było zadanie z obliczeniem objętości graniastosłupa. Nigdy tego nie umiałam.
Jak tylko przeczytałam treść ostatniego zadania, to wiedziałam, że tego nie ruszę. Nie dość, że musiałabym długo spędzić nad jego rozwiązaniem, to nie wiem też, czy odpowiedź byłaby prawidłowa. Uznałam, że to strata czasu.
Klątwa ostatniego zadania trwa

- dodała Ania.

"Rodzice sporo płacili za korepetycje, ale bez nich nie dałbym rady"

Nie od dziś wiadomo, że polscy uczniowie mają największe kłopoty z matematyką. Już samo przygotowanie do codziennych kartkówek i sprawdzianów jest prawdziwą udręką, nie mówiąc o dobrze zdanym egzaminie ósmoklasisty, szczególnie w klasach humanistycznych. Choć czasami szkoły idą na rękę humanistom i organizują dodatkowe zajęcia z matematyki, to dużą rolę odgrywają także korepetycje, które po zdalnym nauczaniu stały się coraz bardziej popularne. Korepetytorzy to nauczyciele lub pasjonaci, którzy wiedzą, jak dotrzeć do uczniów i zainteresować ich przedmiotem. Ósmoklasiści zdradzili nam, że bez korepetycji byłoby ciężko.

Korepetycje to najlepsze co człowiek wymyślił. Na lekcjach nie robimy arkuszy, bo nie ma czasu. Ledwo podstawę programową przerobiliśmy, więc gdzie mowa o szlifowaniu wiedzy!
Rodzice sporo płacili za korepetycje, ale bez nich nie dałbym rady. W szkole nie da się nauczyć matematyki. Moja klasa liczy prawie 30 osób i jak czegoś nie rozumiem, to wole nie mówić, bo każdy by tak robił i nie mielibyśmy normalnej lekcji.
Oj korepetycje pomogły. Z pewnością!
Jestem wdzięczny mojej korepetytorce, że tak bardzo jej zależało na moim dobrym wyniku. To nasz wspólny sukces

- mówią ósmoklasiści w rozmowie z eDziecko.pl.

Reakcja uczniów po egzaminie ósmoklasisty z matematyki na Twitterze. "Banał"

Ósmoklasiści zdążyli już pochwalić się w sieci swoimi wynikami, a także refleksjami po egzaminie ósmoklasisty z matematyki. Większość z nich jest zadowolona:

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022?

O godz. 13 Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła na swojej stronie internetowej pełen arkusz pytań i odpowiedzi do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. 

Oficjalnie uczniowie będą mogli sprawdzić swoje wyniki z egzaminu ósmoklasisty w ZIU, czyli w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika. Żeby to zrobić, należy zalogować się za pomocą loginu i hasła otrzymanego od dyrektora szkoły na stronie wyniki.edu.pl. Logowanie do ZIU będzie możliwe dopiero w dniu publikacji wyników. W ubiegłym roku wyniki pojawiły się na tej stronie 2 lipca około godziny 10.00.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o:
Copyright © Agora SA