Dni wolne czerwiec 2022. Uczniowie liczą na dodatkowy odpoczynek od szkoły. Chodzi o nowe święto

Dni wolne czerwiec 2022 - to jedna z popularniejszych fraz wpisywanych w wyszukiwarki internetowe. Szczególnie jeśli chodzi o uczniów, którzy - mimo iż wakacje są już na horyzoncie - wertują kartki z kalendarza w poszukiwaniu dodatkowych dni wolnych w czerwcu. Dobra informacja jest taka, że przed zakończeniem roku szkolnego, mogą oni liczyć na jeszcze jeden długi weekend.

Do oficjalnego zakończenia roku szkolnego pozostał mniej niż miesiąc. Odliczanie już ruszyło. Od dzisiaj, czyli 25 maja - pozostało już tylko 29 dni. Po odjęciu weekendów będzie jeszcze mniej, bo jedynie 21 dni. Co ważne, w czerwcu pojawia się jeszcze jedno święto, które będzie wolne od pracy i szkoły, a to dla wielu uczniów oznacza jeszcze jedne długi weekend. Tuż przed samymi wakacjami.

Zobacz wideo Karolina Pisarek wybrała się na wakacje z narzeczonym i popularnymi influencerami. Pokazała apartament prezydencki

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dni wolne w czerwcu 2022, czyli długi weekend przed wakacjami

Na dni wolne w czerwcu 2022 roku uczniowie mogą liczyć już niedługo. Dokładnie 16 czerwca będziemy celebrować Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Święto Ciała i Krwi Pańskiej). Jest to dzień ustawowo wolny od pracy (poza niewielkimi wyjątkami) i nauki.

Dodatkowo, kolejny dzień, czyli piątek 17 czerwca - również będzie wolny od zajęć szkolnych. Oznacza to, że przed wszystkimi uczniami jeszcze jeden długi weekend - tuż przed rozpoczęciem wakacji. Ma to związek z tzw. pulą dni dyrektorskich.

Dyrektor szkoły jest uprawniony do ustalenia w danym roku szkolnym dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Została ona zróżnicowana przez rozporządzenie MEN i zależy od rodzaju placówki. Dla szkół podstawowych, wynosi 8 dni w trakcie roku szkolnego. Dla liceów ogólnokształcących i techników, dyrektorzy mają już do dyspozycji 10 dni. Natomiast w szkołach branżowych, policealnych i centrach kształcenia zawodowego, do wykorzystania jest jedynie 6 dni dyrektorskich.

Nowe święto państwowe - będzie wolne od szkoły?

Niedawno do listy świąt państwowych zostało dodane nowe święto, które będziemy obchodzić już 20 czerwca. Tego dnia będziemy celebrować Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Wskazany dzień nawiązuje do powszechnej w świadomości mieszkańców Śląska daty wkroczenia do Katowic w 1922 r. Wojska Polskiego na czele z gen. Stanisławem Szeptyckim. Natomiast owe powstania śląskie są ważnym elementem w historii naszego kraju. 

Pomimo rangi święta państwowego - 20 czerwca nie będzie dniem wolnym od pracy i szkoły. "Nie ma przesłanek" - przekazała Kancelaria Prezydenta w odpowiedzi na pytania portalu tvn24.pl. I dodała, że kwestia dni wolnych jest uregulowana w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy i szkoły.

Dni wolne od pracy i szkoły w 2022 roku

W tym roku święta państwowe i kościelne, które są wolne od wszelkich zajęć przedstawiają się następująco:

 • 1 stycznia (Nowy Rok) - sobota,
 • 6 stycznia (Trzech Króli) - czwartek,
 • 17 kwietnia (Wielkanoc) - niedziela,
 • 18 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) - poniedziałek,
 • 1 maja (Święto Pracy) - niedziela,
 • 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja) - wtorek,
 • 16 czerwca (Boże Ciało) - czwartek,
 • 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego) - poniedziałek,
 • 1 listopada (Wszystkich Świętych) - wtorek,
 • 11 listopada (Święto Niepodległości) - piątek,
 • 25 grudnia (Boże Narodzenie) - niedziela,
 • 26 grudnia (drugi dzień świąt Bożego Narodzenia) - poniedziałek.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o: