Ile trwa ospa u dzieci? Liczba chorych trzykrotnie wzrosła

Od początku stycznia do połowy maja tego roku w Polsce odnotowano prawie 70 tysięcy przypadków zachorowań. To trzy razy więcej niż w ubiegłym roku. Co ważne, ospa wietrzna u dzieci rozwija się bardzo długo. Pierwsze jej objawy, czyli charakterystyczne zmiany skórne w postaci pęcherzyków i krostek mogą pojawić się dopiero po trzech tygodniach od zakażenia.

Od początku roku do połowy maja odnotowano w Polsce aż 69 126 przypadków ospy wietrznej - podaje w swoim zestawieniu Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W roku ubiegłym (od stycznia do maja) tych przypadków było znacznie mniej, bo jedynie 20 874 zakażenia. 

Zobacz wideo Ospa wietrzna u dziecka - jak sobie z nią radzić?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ospa wietrzna - ilość zakażeń wzrasta

Jak podają eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, mniejsza liczba zachorowań na ospę wietrzną w roku ubiegłym mogła być powiązana z wprowadzonymi obostrzeniami dotyczącymi koronowirusa, czyli przede wszystkim ograniczeniu kontaktów bezpośrednich i spotkań, noszenia maseczek i utrzymywaniem dystansu społecznego. Wiadomym jest, że wirus ospy przenosi się drogą kropelkową, a także może być przenoszony również przez wiatr na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Dzieci zarażają się zwykle od innych chorych.

W stosunku do roku ubiegłego znacznie wzrosła liczba zakażeń. Od stycznia do połowy maja odnotowano już prawie 70 tysięcy chorych.

Ile trwa ospa u dzieci? Jak rozpoznać zakażenie?

Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Zwykle trwa od 10 do 12 dni. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym, a jej szczyt obejmuje grupę dzieci między 4. a 9. rokiem życia. U malców długo rozwija się w organizmie, pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po trzech tygodniach od momentu zakażenia. Dla tej choroby charakterystyczne są zmiany skórne w postaci pęcherzyków i krostek - także na skórze głowy. Do wymienionych objawów dochodzą także Do bóle mięśni i głowy, biegunka oraz gorączka.

Wysypka związana z ospą pojawia się głównie na rączkach i nóżkach. Na początku ma postać czerwonych plamek, które potem zmieniają się w pęcherzyki wypełnione przeźroczystym płynem - pękają i zmieniają się w strupy. Odpadają one po około ośmiu dniach, nie zostawiając po sobie zazwyczaj żadnego śladu.

Niestety nie ma antidotum na ospę. Jej leczenie polega głównie na obniżeniu gorączki oraz łagodzeniu uciążliwego swędzenia skóry. Warto stosować profilaktykę zakażenia ospą przy pomocy szczepionki, która chroni przed infekcją lub znacznie łagodzi jej przebieg.

"W Polsce, zgodnie z aktualnie obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest obowiązkowe dla osób narażonych w sposób szczególnych na zakażenie dzieci do ukończenia 12 roku życia m.in.: z upośledzeniem odporności, o wysokim ryzyku ciężkiego przebiegu choroby czy  przed leczeniem immunosupresyjnym lub chemioterapią" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA