Rodzice często zastanawiają się nad wyborem imienia dla dziecka na długo przed przyjściem pociechy na świat. Pod uwagę biorą różne kwestie. Tradycjonaliści często wybierają dla pociech typowo polskie imiona, zaś osoby przesądne wolą wcześniej zapoznać się ze znaczeniem danego imienia. Zdarza się również, że rodzice nazywają dzieci na cześć konkretnej osoby lub inspirują się imionami z filmów, czy książek. Istotnym czynnikiem jest także moda, która na przestrzeni lat ulega zmianie.
Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Bardzo możliwe, że imiona żeńskie, które będą królowały w 2022 roku, częściowo pokryją się z tymi, którymi zachwycali się rodzice w ubiegłych latach. Zarówno w 2020 roku, jak i 2021 roku na podium znalazła się Zuzanna. W 2021 z rankingu wypadła jednak Maria. Coraz wyżej na zaszczytnej liście pnie się za to Laura. Poniżej wyjaśniliśmy pochodzenie i znaczenie tych imion.
Maria - imię żeńskie o niepewnej etymologii, pochodzące od zgrecyzowanego hebrajskiego Miriam, Marjam, etymologicznie łączącego się z akadyjskim mari?m ("napawa radością"). Aż do XIX w. w Polsce dzieciom nie nadawano raczej tego imienia, było ono bowiem zarezerwowane właśnie dla Matki Boskiej. Zamiast tego dziewczynki nazywano imieniem Marianna lub Maryna. Marie są pewne siebie i zasadnicze. Są zdecydowane, pracowite i zaborcze. Porażki nie zrażają ich do działania.
Laura - imię żeńskie pochodzące od lauru, który jest symbolem triumfu, chwały, zwycięstwa i sławy. Był przyznawany wielkim artystom, uczonym, wodzom i sportowcom. W języku polskim męskim odpowiednikiem tego imienia jest Wawrzyniec. Wierzy się, że kobiety o tym imieniu to pilne uczennice. Chętnie odwiedzają biblioteki, zdobywają wiedzę i poszukują nowych wiadomości. W życiu stawiają na sukces i chcą stać się inspiracją dla innych kobiet.