Nowe święto państwowe już w czerwcu. Uczniowie liczą na dodatkowe wolne w długi weekend

Do kalendarza świąt państwowych właśnie został dopisany Narodowy Dzień Powstań Śląskich, który będziemy celebrować za mniej niż miesiąc. Jego data, czyli 20 czerwca ma upamiętniać uroczyste wkroczenie do Katowic w 1922 r. Wojska Polskiego na czele z gen. Stanisławem Szeptyckim. Niestety, mimo rangi święta państwowego - nie będzie to dzień wolny od pracy i nauki.

Nowe święto państwowe, które wpisano do kalendarza na dzień 20 czerwca ma stanowić oddanie hołdu bohaterom tamtych dni z lat 1919-1921, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. Ponadto, chodzi również o kultywowanie pamięci o żołnierzach i cywilach walczących na Śląsku o niepodległość i powrót tego terenu do macierzy, a także o upowszechnienie wiedzy o trzech powstaniach śląskich, które stanowią jeden z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii odradzającego się po I wojnie światowej kraju.

Zobacz wideo Agnieszka Hyży świetowała swoje urodziny. Impreza z wielkim rozmachem przypominała wesele

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowe święto państwowe, czyli Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Z początkiem maja, prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy wskazującej, że święto upamiętniające śląskie zrywy powinno zostać wprowadzone do polskiego kalendarza, a ostateczną datą świętowania ma być właśnie 20 czerwca.

To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej. Ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 r., kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej

- mówił Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Sejmiku Województwa Śląskiego oraz innych organizacji, instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta.

Posiadanie dzieci to ważna decyzja.Najlepsze miejsce do wychowania dzieci w Europie. Wyłoniono polskie miasto

Czy nowe święto będzie wolny od pracy i szkoły?

Narodowy Dzień Powstań Śląskich niestety nie będzie dniem wolnym od pracy i szkoły. Katalog dni wolnych od pracy określa odrębna ustawa o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 roku. Zgodnie z nią, dniami wolnymi od pracy są tylko trzy święta państwowe (narodowe):

  • 1 maja (Święto Pracy),
  • 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja)
  • 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).

Dokument o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich nie przewiduje zmian w tej ustawie, jak również w żaden inny sposób nie wskazuje na to, by to właśnie 20 czerwca miał być dniem wolnym od pracy i szkoły.

Dziecko w pociąguZostawił dziecko w pociągu, by zapalić papierosa. Nagle pojazd ruszył i zaczął się dramat

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: