Lektury na egzamin ósmoklasisty 2022. Uczniowie muszą nastawić się na ważną zmianę

Egzamin ósmoklasisty 2022 rozpoczyna się właściwie za chwilę. To naprawdę ostatni dzwonek na powtórzenie materiału i przejrzenie notatek, zwłaszcza tych, które dotyczą lektur. Uczniowie, którzy w tym roku przystępują do egzaminu z języka polskiego muszą nastawić się na ważną zmianę. Jakie lektury obowiązkowe trzeba znać? W tym artykule wszystko wyjaśniamy.

Egzamin ósmoklasisty 2022 rozpocznie się już jutro. Na pierwszy ogień uczniowie przystąpią do testu z języka polskiego. Środa to matematyka, a czwartek w całości został poświęcony egzaminowi z języka obcego. Zanim jednak uczniowie rzucą się w wir testów, przygotowaliśmy kilka informacji, które mogą być bardzo pomocne. Nie wszyscy się orientują, ale przed tegorocznym egzaminem zmieniona została obowiązująca lista lektur.

Zobacz wideo Cleo była słaba z fizyki. Znalazła sposób, jak podciągnąć sobie ocenę. Nietypowy

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Egzamin z języka polskiego, czyli wszystkie najważniejsze informacje

Tegoroczny egzamin z języka polskiego dla uczniów klas VIII szkół podstawowych rozpocznie się już jutro, czyli 24 maja. W całej Polsce o godzinie 9:00 ósmoklasiści przystąpią do testu, który potrwa 120 minut, czyli równe dwie godziny. Wyniki egzaminów wyrażone są procentowo. Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego należy pomnożyć przez 0,35. Jeśli ktoś otrzyma 100 proc. na egzaminie, to 100 x 0,35 przyniesie mu 35 punktów. Dobrą informacją jest również to, że egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego nie da się nie zdać, ponieważ nie określono minimalnej liczby punktów. 

Egzamin ósmoklasisty (zdjęcie ilustracyjne)Egzamin ósmoklasisty 2022 zaczyna się już we wtorek. Kiedy będą wyniki?

Egzamin z języka polskiego podzielony będzie na dwie części. W pierwszej pojawią się dwa teksty: literacki (poezja, epika lub dramat) oraz nieliteracki (popularnonaukowy, publicystyczny lub naukowy). W tej części arkusza pytania będą odnosić się bezpośrednio do zamieszczonych tekstów.

Druga część egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego będzie nieco trudniejsza. Przed uczniami do napisania tzw. dłuższa forma wypowiedzi do jednego z dwóch podanych tematów. Oczywiście odwołując się do obowiązkowych lektur szkolnych oraz innych, znanych mu utworów.

Świadectwo z paskiem to marzenie wielu uczniów. Jak je zdobyć?Świadectwo z paskiem to marzenie wielu uczniów. Jak je zdobyć?

Lista lektur - egzamin ósmoklasisty z języka polskiego

W tym roku zmianie uległa lista lektur. Wszystko przez pandemię i naukę zdalną. Poniżej przedstawiamy listę tych pozycji, których znajomość będzie wymagana na egzaminie w 2022 roku:

 • "Opowieść wigilijna", Ch. Dickens,
 • "Zemsta", A. Fredro,
 • "Kamienie na szaniec", A. Kamiński,
 • "Reduta Ordona", "Pan Tadeusz", "Śmierć Pułkownika", "Dziady cz. II", A. Mickiewicz,
 • "Balladyna", J. Słowacki,
 • "Mały Książę", A. de Saint-Exupery,
 • "Quo Vadis", Latarnik, H. Sienkiewicz,
 • wiersze wybranych poetów.

Jednak to nie koniec. Pomimo iż z obowiązkowej listy wyrzucono kilka książek - to i tak warto pochwalić się ich znajomością i w trakcie pisania wypracowania również do nich odnieść. Są to takie pozycje jak:

 • J. Kochanowski: wybrane pieśni oraz treny I i V,
 • A. Mickiewicz: wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie,
 • I. Krasicki: Żona modna,
 • S. Mrożek: Artysta,
 • S. Żeromski: Syzyfowe prace,
 • M. Wańkowicz: Tędy i owędy (wybrany reportaż).

Nie są one obowiązkowe - a jedynie uzupełniające.

Lektury - zdjęcie ilustracyjneLektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2022. W tym roku nastąpiła ważna zmiana. "To jakiś horror"

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: