Ile trwa ospa? Chorych dzieci przybywa. "To ponad trzy razy więcej niż rok wcześniej"

Ospa wietrzna należy do najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych występujących u dzieci. Okazało się, że od początku stycznia do połowy maja tego roku w Polsce odnotowano aż 69 126 przypadków zachorowań. To trzy razy więcej niż w ubiegłym roku.

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus ospy wietrznej oraz półpaśca (Varicella-zoster virus – VZV). Występuje głównie u dzieci i zwykle ma stosunkowo łagodny przebieg. Zdarza się jednak, że dotyka również młodzieży oraz osób starszych, co skutkuje cięższym przebiegiem oraz większą liczbą powikłań.

Ile trwa ospa?

Więcej artykułów dotyczących aktualnych wydarzeń w kraju znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Wirus ospy wietrznej VZV przenosi się drogą kropelkową raz z powietrzem. Jest bardzo zaraźliwy, gdyż może przenieść się nawet na odległość kilkudziesięciu metrów - stąd nazwa, ospa wietrzna. Dziecko zaraża się zwykle wskutek kontaktu z inną osobą, ale możliwe jest również przeniesienie choroby na drodze bezpośredniej, czyli poprzez z kontakt z przedmiotami, które miały styczność z płynem wydzielanym przez pęcherzyki skórne chorego.

Istotną kwestią dla rodziców jest to, ile trwa ospa. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w ciągu 1-2 dni przed pojawieniem się wysypki. Zaś od pojawienia się pierwszych czerwonych plam do momentu ich wyschnięcia i odpadnięcia mija zazwyczaj około 10-12 dni.

W tym roku zaobserwowany gwałtowny wzrost zachorowań na ospę wietrzną w Polsce. Zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny pokazują, że w 2021 roku od początku stycznia było ich 20874. W tym roku w tym samym okresie odnotowano aż 69126 przypadków. Według ekspertów mniejsza liczba zakażeń w ubiegłym roku wynikała z obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19, które skutkowały zwiększonym dystansem społecznym, ograniczeniem kontaktów międzyludzkich oraz noszeniem maseczek.

Ospa wietrzna - objawy

Do pierwszych objawów ospy wietrznej należą bóle mięśni, biegunki, gorączka, bóle głowy. Z czasem dochodzi do pojawienia się na skórze drobnych, czerwonych plamek. W odróżnieniu od wielu innych chorób wysypkowych występują one także na skórze głowy. Niektóre wysychają, aż niektóre przekształcają się z plamek w grudki, a następnie pęcherzyki z czerwoną obwódką. Wysypce towarzyszy swędzenie, a rozdrapywanie strupków może prowadzić do tworzenia się ubytków w naskórku. Leczenie ospy polega na obniżeniu gorączki oraz łagodzenia uciążliwego swędzenia dzięki środkom przepisanym przez lekarza. Zaleca się podawanie dziecku dużej ilości płynów oraz wapnia, które bywa pomocne w walce z uciążliwym świądem. Wyleczenie z reguły następuje samoistnie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.