Opiekun prawny w określonych przypadkach wchodzi w rolę rodzica. Ma sprawować pieczę zarówno nad dzieckiem jak i jego majątkiem. Nie robi tego jednak bez nadzoru, jego działania kontroluje sąd opiekuńczy. Tego typu opiekę regulują przepisy, które dotyczą opieki nad małoletnimi.
Postanowienie o ustanowieniu opiekuna prawnego - w jakich okolicznościach?
Sąd wydaje postanowienie o ustanowieniu opiekuna prawnego w momencie gdy:
Zaświadczenie o opiece prawnej - kto może zostać opiekunem?
Dokument, który pozwoli na otrzymanie tytułu opiekuna prawnego (zaświadczenie o opiece prawnej), nie może być przyznany każdemu. Jak przebiega cały proces i jakie należy spełnić warunki?
Opiekuna prawnego może wyznaczyć rodzic, taka decyzja musi być potwierdzona notarialnie. Nie wszyscy jednak regulują tę kwestię. W przypadku, gdy zachodzi taka konieczność decyzja o tym, kto zostanie prawnym opiekunem dziecka podejmuje sąd opiekuńczy. Aby pełnić tę funkcję należy spełniać konkretne warunki, kandydat/kandydatka na opiekuna musi wyróżniać się:
Opiekunem nie zostanie ktoś, kto kiedykolwiek stracił prawa rodzicielskie lub został zwolniony z opieki. Sąd nie zgodzi się też, aby opiekunem została osoba, która może nie wywiązać się z powierzonych obowiązków.
Obowiązki opiekuna prawnego - o czym warto wiedzieć?
Sprawowanie pieczy nad podopiecznym to odpowiedzialna funkcja, która niesie za sobą szereg obowiązków. Z czym musi zmierzyć się opiekun prawny?
Rezygnacja z bycia opiekunem prawnym - czy to jest możliwe?
Rola opiekuna prawnego to duże zobowiązanie, nie wszyscy są w stanie zmienić swoje życie, tak aby nie burzyć świata dziecka. Czy można odmówić przyjęcia tej funkcji? Kiedy rezygnacja z bycia opiekunem prawnym będzie uzasadniona?
Wniosek o zwolnienie z funkcji opiekuna prawnego - droga postępowania
Osoba wskazana przez sąd nie może odmówić funkcji sprawowania opieki (art. 152 KRO). Jednak w przypadku wystąpienia ważnych powodów sąd może zwolnić z tego obowiązku. Jakie okoliczności mogą zwolnić z funkcji opiekuna?
Każdy wniosek o zwolnienie z funkcji opiekuna prawnego sąd rozpatruje indywidualnie. Od otrzymania decyzji potencjalny opiekun prawny ma tydzień na odwołanie.
Zobacz też: Zasiłek opiekuńczy na dziecko nie przysługuje każdemu rodzicowi. Kto może ubiegać się o środki z ZUS?