Długie imię dla chłopca o uroczym zdrobnieniu pnie się w rankingu. Latami było na miejscu 6, ale jest nadzieja na podium

Franciszek - bo o nim mowa - to imię dla chłopca, które przez lata cieszyło się dość sporym zainteresowaniem wśród rodziców, głównie ze względu na jego zdrobnienie. Franuś, Franio - znajdował się poza podium, ale aktualnie wraca moda na imiona stare, czyli takie, które nosili nasi dziadkowie. Franek ma szansę na podium, a nawet zwycięstwo.

Imię Franciszek nie jest typowym i zwykłym imieniem. A jego historia jest bardzo ciekawa, gdyż określeniem „francesco", oznaczającym „Francuzika" nazywany był Jan Bernardone, późniejszy św. Franciszek z Asyżu, jako pierwszy tego imienia.  

Zobacz wideo Marina komentuje aferę z imieniem Liama

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Św. Franciszek z Asyżu, czyli pierwszy o tym imieniu

Święty Franciszek z Asyżu przyszedł na świat w bogatej, kupieckiej rodzinie. Jednak luksus i zbytek, jakim otaczali go rodzice kłócił się z jego teorią mówiącą o tym, że im człowiek mniej posiada - tym jest bliżej Boga. Dlatego we wczesnych latach swojej młodości, odrzucił całe bogactwo i żył jako pokutnik. Przyjął niższe święcenia duchowne i założył zakon wędrownych kaznodziei - zwanych od jego imienia franciszkanami, którzy głosili w swoich kazaniach ubóstwo i pokutę. Mieszkał w grocie, sypiał na kamieniach. Jadł to, co mu ofiarowano. Na jego ciele, w miejscach, gdzie były rany Chrystusa, pojawiały się stygmaty (tzw. rany chrustusowe, które pojawiają się na czole, dłoniach, stopach i lewym boku).

Zakonnica podsunęła dziecku mikrofon w czasie komunii. W kościele zapadła cisza. 'Mam ciarki'Zakonnica podsunęła dziecku mikrofon w czasie komunii i się zaczęło. "Mam ciarki"

Franciszek, czyli Franio – powraca moda na stare imiona

W czasach obecnych, rodzice - w poszukiwaniu idealnego imienia dla swojego dziecka - coraz chętniej sięgają do tych prostych, tradycyjnych, także starodawnych. Co ciekawe - w Polsce występuje od XIII wieku i niektórzy uważają, że wcale nie pochodzi od włoskiego określenia Francuza, tylko wywodzi się z języka germańskiego. Oznacza człowieka wolno urodzonego. Przez lata było to imię popularne, chociaż niegdyś na tyle - aby znaleźć się na podium. Jednak czasy się zmieniają, preferencję rodziców także. Toteż istnieje szansa, że Franuś znajdzie się na podium jeszcze w tym roku.

Zdjęcie z dzieciństwa Królowej ElżbietyZdjęcie małej Elżbiety rozczula. Dopatrują się podobieństwa do prawnuków

Jaki jest Franciszek, czyli Franek?

Chłopcy noszący to imię są solidni i rzetelni w swojej pracy. Cechuje ich ponadprzeciętna skromność oraz bezgraniczne oddanie się temu, co robią. Bywają pracoholikami. Nie lubią dywagować i bujać w obłokach. Są praktyczni, stronią jednak od nowoczesności. Lubią życie na łonie natury, cenią sobie czas spędzony z dala od zgiełku miast. Franciszkowie rozumieją dzieci i zwierzęta i potrafią ze szczerego serca pomagać wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują. Zwykle pozostają wierni tradycjom religijnym i otaczają się liczną rodziną, dla której są w stanie poświęcić bardzo wiele.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: