W polskim prawie istnieją aż trzy różne przepisy różnicujące wiek, w którym dziecko może zostać samo w domu. Są jednakże bardzo fragmentaryczne i niezharmonizowane, dlatego lepiej podejść do nich raczej jak do wskazówek, niż traktować jak wyrocznię.
Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.
W zależności od rodzaju przepisów zdrowe dziecko może zostać w domu, kiedy ukończy siódmy, ósmy. lub dopiero 13. rok życia. Przepisy te są bardzo ogólnikowe i nie zawierają informacji, kiedy dziecko może zostać samo w domu na noc.
Przypominamy zapis art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. kodeksu wykroczeń:
Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Inną informację zawiera art. 12 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeksu cywilnego:
Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie’’. W sensie prawnym ma to ważne znaczenie, gdyż: „Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.
Prawo administracyjne i ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa również nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi:
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.
Jako że nie sztywnej granicy, która określałaby moment, w którym nasze dzieci są gotowe, by móc na pewien czas być zostawione bez opieki dorosłego, najlepiej tę decyzję podejmować indywidualnie. Najważniejsze jest to, aby dziecko było świadome tej sytuacji i samo czuło się na tyle pewne, że poradzi sobie samo w domu.
Najważniejsze zasady, jakimi powinno się kierować, są następujące:
Edziecko.pl jest dla Was i dla Was piszemy o życiu rodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.