Wielkimi krokami zbliża się jeden z poważniejszych egzaminów, z jakim przyjdzie się zmierzyć uczniom klas VIII szkół podstawowych. W dniach 24-26 będzie odbywać się egzamin ósmoklasisty. Jego wynik jest niezbędny, aby wziąć udział w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Jednak to nie wszystko. Do ostatecznego wyniku wliczają się także inne składowe. Podpowiadamy za co można zgarnąć dodatkowe punkty.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Za bezbłędnie napisany egzamin ósmoklasisty można zgarnąć 100 punktów, czyli dokładnie połowę z całej puli punktów, które są liczone w procesie rekrutacji do szkół średnich.
Wyniki egzaminów wyrażone są procentowo. Oznacza to, że liczbę uzyskanych punktów z egzaminu z języka polskiego i matematyki należy pomnożyć przez 0,35, a z języka obcego przez 0,30. Czyli jeśli dany uczeń uzyska 100 % ze wszystkich części egzaminu ósmoklasisty, to zdobędzie 35 punktów za język polski, 35 za matematykę, 30 za język obcy nowożytny. Razem da to 100 punktów.
Dobrą wiadomością jest też to, że egzaminu nie można oblać. Nie ma progu punktowego, który trzeba bezwzględnie zdobyć. Jednak im lepiej uczeń napisze testy, tym większe są jego szanse by móc dostać się do wybranej przez siebie szkoły średniej.
Maksymalna ilość punktów jaką dany uczeń może zdobyć w całej rekrutacji wynosi 200. Połowa, czyli 100 punktów - jest za bezbłędnie napisany egzamin ósmoklasisty. Resztę punktów można zdobyć za oceny i inne aktywności.
Punkty za oceny oblicza się dla czterech głównych przedmiotów: za język polski, matematykę i dwa wybrane przez siebie przedmioty, które wskazane są jako punktowane do danej klasy w liceum (np. historię dla klasy humanistycznej, albo biologię dla klasy o profilu bilogiczno-chemicznym).
Za ocenę celującą uczeń dostaje 18 punktów, za bardzo dobrą 17, za dobrą 14, za dostateczną 8, za dopuszczającą jedynie 2 punkty.
Kolejne, dodatkowe punkty ósmoklasista może zgarnąć, jeśli jego świadectwo będzie miało tzw. czerwony pasek - za świadectwo z wyróżnieniem dostaje 7 dodatkowych punktów. Dodatkowo 3 punkty otrzymują osoby angażujące się w działania wolontariatu szkolnego, ale na świadectwie musi znaleźć się taka informacja.
Całkiem sporą część punktów potrzebnych w rekrutacji do wymarzonej szkoły można zgarnąć za sukcesy w konkursach kuratoryjnych (minimum na szczeblu wojewódzkim), konkursach wiedzy, osiągnięcia artystyczne i sportowe. Łącznie za udział w konkursach i turniejach można otrzymać maksymalnie 18 punktów.
Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.