Egzamin ósmoklasisty 2022 niebawem. Nie tylko wyniki się liczą. Jak zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji do liceów i techników?

Egzamin ósmoklasisty rusza już w następnym tygodniu. Trzy dni testów rozpoczną się od zagadnień z języka polskiego, kolejnego dnia uczniowie zasiądą do królowej nauk, czyli matematyki. Ostatni dzień egzaminów poświęcony jest czytaniu, słuchaniu i pisaniu, czyli do rozwiązania zadania z języka obcego nowożytnego. Jednak co ważne, aby dostać się do wymarzonej szkoły - nie tylko wynik egzaminu jest ważny. Liczą się także inne rzeczy. Podpowiadamy jak uzyskać dodatkowe punkty.

Wielkimi krokami zbliża się jeden z poważniejszych egzaminów, z jakim przyjdzie się zmierzyć uczniom klas VIII szkół podstawowych. W dniach 24-26 będzie odbywać się egzamin ósmoklasisty. Jego wynik jest niezbędny, aby wziąć udział w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Jednak to nie wszystko. Do ostatecznego wyniku wliczają się także inne składowe. Podpowiadamy za co można zgarnąć dodatkowe punkty.

Zobacz wideo Boczarska: Miałam profesorów, którzy mówili, że aktorstwo to zawód, do którego trzeba mieć powołanie

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Egzamin ósmoklasisty 2022 – ile można zdobyć punktów?

Za bezbłędnie napisany egzamin ósmoklasisty można zgarnąć 100 punktów, czyli dokładnie połowę z całej puli punktów, które są liczone w procesie rekrutacji do szkół średnich.

Wyniki egzaminów wyrażone są procentowo. Oznacza to, że liczbę uzyskanych punktów z egzaminu z języka polskiego i matematyki należy pomnożyć przez 0,35, a z języka obcego przez 0,30. Czyli jeśli dany uczeń uzyska 100 % ze wszystkich części egzaminu ósmoklasisty, to zdobędzie 35 punktów za język polski, 35 za matematykę, 30 za język obcy nowożytny. Razem da to 100 punktów.

Dobrą wiadomością jest też to, że egzaminu nie można oblać. Nie ma progu punktowego, który trzeba bezwzględnie zdobyć. Jednak im lepiej uczeń napisze testy, tym większe są jego szanse by móc dostać się do wybranej przez siebie szkoły średniej.

Ręka przedszkolaka (po lewej) i siedmiolatka (po prawej). To zdjęcie to przestroga dla każdego rodzica. Tak krzywdzimy własne dzieci

Za co można zdobyć dodatkowe punkty?

Maksymalna ilość punktów jaką dany uczeń może zdobyć w całej rekrutacji wynosi 200. Połowa, czyli 100 punktów - jest za bezbłędnie napisany egzamin ósmoklasisty. Resztę punktów można zdobyć za oceny i inne aktywności.

Punkty za oceny oblicza się dla czterech głównych przedmiotów: za język polski, matematykę i dwa wybrane przez siebie przedmioty, które wskazane są jako punktowane do danej klasy w liceum (np. historię dla klasy humanistycznej, albo biologię dla klasy o profilu bilogiczno-chemicznym).

Za ocenę celującą uczeń dostaje 18 punktów, za bardzo dobrą 17, za dobrą 14, za dostateczną 8, za dopuszczającą jedynie 2 punkty.

Kolejne, dodatkowe punkty ósmoklasista może zgarnąć, jeśli jego świadectwo będzie miało tzw. czerwony pasek - za świadectwo z wyróżnieniem dostaje 7 dodatkowych punktów. Dodatkowo 3 punkty otrzymują osoby angażujące się w działania wolontariatu szkolnego, ale na świadectwie musi znaleźć się taka informacja.

Miała pieniądze, więc chcieli, żeby została chrzestną. Historia zaskakuje. 'Dobry interes' Miała pieniądze, dlatego została chrzestną. Historia zaskakuje. "Dobry interes"

Liczą się także olimpiady i konkursy

Całkiem sporą część punktów potrzebnych w rekrutacji do wymarzonej szkoły można zgarnąć za sukcesy w konkursach kuratoryjnych (minimum na szczeblu wojewódzkim), konkursach wiedzy, osiągnięcia artystyczne i sportowe. Łącznie za udział w konkursach i turniejach można otrzymać maksymalnie 18 punktów.

Nie zdążyłeś złożyć wniosku o 500 plus? Nic straconego Harmonogram wypłat 500 plus 2022. Rodzicu, lepiej się pospiesz

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: