Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce. Rodziny będą dostawać 1300 zł co miesiąc przez dwa lata

Bezwarunkowy dochód podstawowy to pomysł na eksperyment społeczny, który miałby zostać wprowadzony dla 5 tysięcy mieszkańców przygranicznych miejscowości na Warmii i Mazurach. Jego głównym założeniem jest to, że każdy mieszkaniec - co miesiąc przez dwa lata - będzie otrzymywać z budżetu państwa 1300 zł.

Bezwarunkowy dochód podstawowy będzie testowany w Polsce. Na razie w formie eksperymentu, w kilku gminach na Warmii i Mazurach. Co ważne, aby otrzymać pieniądze - nie trzeba będzie spełniać żadnych wymogów, ani też okazywać się dokumentami.

1300 zł - bo tyle ma on wynosić - otrzymuje każda osoba bez względu na status społeczny oraz niezależnie od tego, czy podejmuje pracę.

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Bezwarunkowy dochód podstawowy - co oznacza?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to projekt, który zakłada, że każdy obywatel, niezależnie od swojej sytuacji materialnej, otrzymuje od państwa jednakową, określoną ustawowo, kwotę pieniędzy.

Autorem eksperymentalnego projektu, który miałby zostać wprowadzony w Polsce jest Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Według założeń przez dwa lata od 5000 do 31 000 mieszkańców niektórych gmin na Warmii i Mazurach będzie otrzymywać 1300 zł w ramach bezwarunkowego dochodu podstawowego.

System edukacji w Polsce nie jest bez wad.Zwolnił córkę z tygodnia szkoły przed egzaminem: Ratuję dziecko przed polską edukacją

Szczegóły pilotażowego programu przedstawił Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak podaje portal uniwersyteckie.pl, eksperyment z dochodem ma trwać dwa lata, po tym czasie mają być wyciągnięte wnioski i podsumowanie całego projektu, który zakłada, że jego uczestnicy mieliby otrzymywać co miesiąc stałą kwotę w wysokości 1300 zł, którą mogliby rozporządzać dowolnie - według uznania.

Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Przygranicza podkreśla jednak, że cały projekt jest dopiero w fazie przygotowań. Do jego realizacji jeszcze długa droga.

Syn posła PiS pozuje z bronią. W komentarzach burza. 'Wiedza o zdrowiu mniej przydatna niż pif-pafy?'Syn posła PiS pozuje z bronią. Internauci: Wiedza o zdrowiu mniej ważna niż pif-pafy?

Bezwarunkowy dochód podstawowy w innych krajach

Bezwarunkowy dochód podstawowy to nie tylko polski pomysł. Ten pilotażowy program został zrealizowany m.in. w Finlandii, gdzie do udziału losowo wybrano 2000 bezrobotnych, a także w najbiedniejszym regionie Indii. Obecnie testowany jest w Niemczech. Jak podaje portal radiozet.pl, w maju 2021 roku niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych rozpoczął eksperyment obejmujący 122 osoby, które przez 3 lata mają otrzymywać co miesiąc 1200 euro. Podobny eksperyment ma też ruszyć w Hiszpanii, konkretnie w Katalonii.

Prezydent podpisał projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich20 czerwca - święto państwowe zainteresowało uczniów

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: