Karta rowerowa - czy jest obowiązkowa? Sprawdź, co mówią aktualne przepisy

Czy karta rowerowa jest obowiązkowa i kto może wyrobić ten dokument? Na wszystkie palące pytania miłośników dwóch kółek odpowiadamy w poniższym artykule.

Karta rowerowa dla dziecka dawniej i dziś 

Przepisy ruchu drogowego w kontekście najmłodszych nie uległy zmianie, karta rowerowa dla dziecka to dokument, który nigdy nie został zniesiony w polskim prawie. Dlaczego więc ten temat powraca właśnie w tym roku? Wszystko za sprawą nowego taryfikatora mandatów, o którym piszemy w dalszej części artykułu. Reasumując, odpowiedź na pytanie, czy karta rowerowa jest obowiązkowa, będzie twierdząca, ale pod pewnymi warunkami. 

Karta rowerowa - co oznacza w praktyce? 

Karta rowerowa jest dokumentem, który w razie potrzeby poświadczy o tym, że jej posiadacz dysponuje odpowiednią wiedzą oraz umiejętnościami technicznymi, które pozwalają na bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym. Obowiązek wyrobienia dokumentu dotyczy dzieci, które chcą samodzielnie jeździć rowerem po strefach ruchu, a nawet najbliższym sąsiedztwie.

Zobacz wideo Rowerem po chodniku? Zakaz, ale z rozsądnymi wyjątkami

Karta rowerowa - od ilu lat i dlaczego warto? 

Kto musi mieć kartę rowerową? Warto wiedzieć, że uprawnia ona do samodzielnego poruszania się rowerem lub hulajnogą po drogach publicznych, strefach zamieszkania oraz strefach ruchu dzieci w wieku od 10 do 18 lat. 

Wiemy już, kto musi mieć kartę rowerową i od ilu lat obowiązuje, ale dlaczego warto wyrobić ten dokument? Po pierwsze liczy się bezpieczeństwo, egzamin na kartę rowerową sprawdza znajomość przepisów drogowych, które w teorii mogą wydawać się tylko zbiorem reguł, ale w praktyce przekładają się na faktyczne bezpieczeństwo dziecka. 

Karta rowerowa - mandat. Co warto wiedzieć? 

Wraz z początkiem roku 2022 zmianie uległy niektóre przepisy drogowe. Między innymi obowiązuje nowy taryfikator mandatów, który zakłada ostrzejsze kary za wykroczenia spowodowane przez kierowców pojazdów mechanicznych. Czy niepełnoletniemu również grozi mandat za brak karty rowerowej? Kto ponosi odpowiedzialność finansową? Sprawdzamy! 

Mandat za brak karty rowerowej - ile wynosi?

Zgodnie z aktualnym taryfikatorem: "Za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnienia grozi mandat w wysokości 200 zł". Ewentualny mandat za brak karty rowerowej zapłacą oczywiście rodzice. To o czym warto pamiętać to fakt, że regularne łamanie przepisów w tym zakresie oraz stworzenie zagrożenia w ruchu lądowym może oznaczać, że sprawa zostanie skierowana  do sądu i zostanie nałożona grzywna w wysokości 1 500 zł (dotyczy dzieci po ukończeniu 17. roku życia). 

Karta rowerowa - jak zdać - droga do dokumentu

Jak zdać testy na kartę rowerową? Takie pytanie zadają sobie zarówno dzieci jak i rodzice, którzy nie tylko chcą, aby ich dzieci były bezpieczne, ale też nie chcą płacić mandatu za zwykłą przejażdżkę dziecka rowerem. Poniżej kilka kluczowych informacji na temat samego egzaminu. 

1. Egzamin najczęściej odbywa się w czerwcu, organizacją często zajmuje się dyrekcja szkoły

2. Materiał do opanowania dotyczy zbioru zasad na temat Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, 25 odnosi się do konkretnych zagadnień: 

  • wyposażenia roweru,
  • zachowania wobec pieszych,
  • sygnalizacji świetlnej,
  • zasad pierwszej pomocy,
  • zasad pierwszeństwa przejazdu,
  • znaków drogowych,
  • znajomości przepisów ogólnych. 

Egzamin trwa 35 minut i składa się z pytań zamkniętych, uczestnik wybiera jedną prawidłową odpowiedź z trzech możliwych. W części praktycznej dziecko zostanie poproszone o wykonanie slalomu i zakręcania w kwadracie. Co więcej, egzaminator sprawdza umiejętność jazdy po linii prostej i umiejętność zatrzymywania. Na koniec ósemka, czyli przejazd techniczny bez zatrzymywania, podpierania i przekraczania linii. 

Zobacz też: Sztuka jazdy na dwóch kółkach. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Więcej o:
Copyright © Agora SA