Ile zarabia nauczyciel? Kwota może zszokować. Od lat nie było tak źle

Zarobki nauczycieli to jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów ostatnich czasów. Z jednej strony słyszymy o prestiżu bycia nauczycielem, długich urlopach (tych wakacyjnych i zimowych), zaledwie kilkunastu godzinach przy tablicy. Z drugiej strony nauczyciel, który zaczyna pracę w szkolę zarabia nieco powyżej najniższej krajowej, ciąży nad nim wielka odpowiedzialność, a jego praca jest często pogardzana wśród rodziców i uczniów. Jeśli przyjrzymy się bliżej - kwota, którą otrzymuje nauczyciel - za ogrom pracy jaki w to wkłada, może szokować.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych wynagrodzeń nauczycieli - ma ono uwzględnić zwiększenie otrzymywanych pieniędzy przez nauczycieli, które resort zapowiadał w marcu i które zostało uchwalone przez Sejm. W 2022 roku  otrzymają oni podwyżkę w wysokości 4,4 proc. z datą od 1 maja - powinni ją dostać najpóźniej do 30 czerwca br. z wyrównaniem od 1 maja br.

Zobacz wideo Czarnek reaguje na krytyczne wnioski opocycji. "Sejm to nie miejsce na pajacowanie"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile będzie zarabiać nauczyciel po podwyżce?

Jak podaje glos.pl, dedykowany portal dla nauczycieli, stawki średniego wynagrodzenia nauczycieli od dnia 1 maja 2022 r. mają wynosić dla:

  • nauczyciela stażysty – 3 693,46 zł,
  • nauczyciela kontraktowego – 4 099,74 zł,
  • nauczyciela mianowanego – 5 318,58 zł,
  • nauczyciela dyplomowanego – 6 795,97 zł.

Nie są to duże kwoty, bo pracując obecnie za najniższą krajową dana osoba otrzymuje 3010 zł brutto. Co więcej, przyszłoroczne najniższe wynagrodzenie ma ulec waloryzacji i według zapowiedzi minister rodziny i polityki społecznej, Marleny Maląg wynosiło co najmniej 3 416,30 zł, czyli o 406,30 zł więcej niż obecnie.

Oznacza to, że nauczyciel po pięciu latach studiów, niezliczonej ilości kursów i szkoleń, studiów podyplomowych - jako nauczyciel stażysta będzie zarabiał jedynie 277,16 zł więcej.

Mikołaj Pawlak zwraca uwagę na poczucie bezpieczeństwa wśród polskich dzieci.Zmiany w szkołach. Zostaną odnowione schrony, a dzieci ruszą na strzelnicę?

Podniesienie prestiżu nauczyciela. Czy się uda?

Według autorów projektu, propozycja podwyżek ma przynieść podniesienie prestiżu zawodu jakim jest nauczyciel, gdyż obecne wynagrodzenia nie są na tyle motywujące, aby zacząć pracę w tym zawodzie.

Jednak to nie koniec. Minister edukacji, Przemysław Czarnekprzyznał na antenie TVP Info, że w resorcie dobiegają końca prace nad nowelizacją prawa oświatowego w zakresie awansu zawodowego. W projekcie przewidziano przede wszystkim zwiększenie wynagrodzeń. Ma również zmienić się stopień awansu zawodowego nauczycieli, tzn. zlikwidowane będą dwa z nich - nauczyciela stażysta i nauczyciela kontraktowego. Ustawa ma wejść w życie jeszcze przed 1 września.

Chodzi konkretnie o nowelizację ustawy Karty Nauczyciela, która obejmie zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli oraz zobowiązanie nauczyciela do przeznaczenia jednej godziny w tygodniu na konsultacje dla potrzeb uczniów oraz ich rodziców.

To jest zmiana awansu zawodowego poprzez jego uproszczenie, zwłaszcza dla nauczycieli początkujących, stażystów i kontraktowych. Zmiana przyniesie łączną podwyżkę wynagrodzeń już od 1 września dla tych najgorzej zarabiających o 15 procent. To będzie znaczący wzrost wynagrodzenia, o kilkaset złotych miesięcznie dla tych, którzy wchodzą do zawodu

- zapowiedział Czarnek w wieczornej rozmowie z dziennikarzami TVP Info.

Przemysław CzarnekWynagrodzenie nauczycieli będzie wyższe? Czarnek zapowiada zmiany

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: