20 czerwca - święto państwowe zainteresowało uczniów. Liczą na wyjątkowo długi weekend przed wakacjami

W kalendarzu świąt państwowych zyskaliśmy kolejne. Do licznej już listy właśnie dopisano Narodowy Dzień Powstań Śląskich, który będziemy celebrować już niedługo, bo 20 czerwca. Niestety - ku wielkiemu rozczarowaniu uczniów, nie będzie to dzień wolny od nauki.

Nowe święto państwowe ma upamiętniać trzy powstania śląskie, które wybuchły w latach 1919-1921, a jego uczestnicy, bohaterowie tamtych dni - wywalczyli włączenie Górnego Śląska do odradzającego się po latach niewoli kraju. Data 20 czerwca nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona do daty wejścia do Katowic w 1922 r. wojsk polskich z generałem broni Stanisławem Szeptyckim na czele.

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

20 czerwca - Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Wolny od nauki i pracy?

Pamiętajmy, że święto państwowe nie zawsze oznacza dzień wolny od szkoły. Katalog dni wolnych od pracy określa ustawa o dniach wolnych od pracy i nauki. Zgodnie z aktem prawnym, dniami wolnymi od pracy oraz zajęć szkolnych są tylko trzy święta państwowe: Święto Pracy - 1 maja; Święto Konstytucji 3 Maja oraz Święto Niepodległości - 11 listopada.

Do grona świąt państwowych, które są wolne od pracy i nauki nie dołączy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. W ustawie tego nie przewidziano. Podobnie jest z uchwalonym innym świętem państwowym. Chodzi o przypadający na 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego

- wyjaśniał Andrzej Duda we wrześniu ub. r., kiedy dyskutowano nad wprowadzeniem nowego święta, ku pamięci wielkopolan biorących udział w powstaniu.

Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o nowym święcie państwowymŚwięto państwowe 20 czerwca. Czy będzie wolne od pracy i szkoły?

Święta państwowe i kościelne, czyli kiedy najlepiej planować urlop

W Polsce obchodzimy 13 świąt, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy i szkoły, ale tylko trzy z nich są świętami państwowymi. Pozostałe to święta kościele, które – ku uciesze wielu – są wolne od nauki oraz od pracy.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2022 roku:

 • 1 stycznia  (sobota) - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki,
 • 6 stycznia  (czwartek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie),
 • 17 kwietnia  (niedziela) - Wielkanoc,
 • 18 kwietnia  (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny,
 • 1 maja  (niedziela) - Święto Pracy,
 • 3 maja  (wtorek) - Święto Konstytucji 3 Maja,
 • 5 czerwca  (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
 • 16 czerwca  (czwartek) - Boże Ciało,
 • 15 sierpnia  (poniedziałek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada  (wtorek) - Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada  (piątek) - Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia  (niedziela) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień),
 • 26 grudnia  (poniedziałek) - Boże Narodzenie (drugi dzień).

Do listy dopiszemy Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o nowym święcie państwowym20 czerwca to nowe święto państwowe. Będzie wolny od szkoły?

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: