Polskie dzieci tyją w zastraszającym tempie. Przodujemy na tle Europy

Według danych podanych przez Światową Organizację Zdrowia, w Polsce dzieci tyją najszybciej w Europie. Otyłość dotyka aż 30 proc. osób w wieku wczesnoszkolnym.

NFZ zwraca uwagę na fakt, że prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie w przyszłości także otyłym dorosłym, jest ponad czterokrotnie wyższe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała. Powołał się także na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która podaje, że w naszym kraju dzieci tyją najszybciej w Europie.

Polskie dzieci tyją w zastraszającym tempie

Więcej artykułów dotyczących aktualnych wydarzeń w kraju znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci (1-3 lat), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia

Światowa Organizacja Zdrowia już w 1974 roku zakwalifikowała otyłość do chorób cywilizacyjnych, sugerując, że otyłość stanie się jedną z poważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów

- czytamy na stronie NFZ.

Wśród najczęstszych przyczyn otyłości u dzieci wymieniono monotonną dietę, nadmiar słodyczy, zbyt późne wprowadzanie nowych smaków i produktów o twardej strukturze, małą ilość wypitej wody, nadmiar soli w diecie, niespożywanie warzyw i owoców, niską aktywność fizyczną, wypijanie dużych ilości kolorowych napojów, zwłaszcza gazowanych ora traktowanie jedzenia jako nagrody lub kary.

NFZ przypomniał także, że prowadzona jest cykliczna akcja "Środa z profilaktyką", której celem jest promocja zdrowia oraz profilaktyka chorób. W środę 18 maja tematem jest "Profilaktyka od najmłodszych lat. Otyłość".

W przygotowanym materiale filmowym nasze ekspertki dr inż. Katarzyna Rolf z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Marta Niewczas sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym i wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego podpowiadają, co zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci

- zaznaczył NFZ.

Wśród konsekwencji otyłości u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym wymieniono m.in.: problemy z koncentracją i pamięcią, a tym samym z nauką, obniżoną wydolność organizmu i niechęć do wysiłku fizycznego, rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych (cukrzyca typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze.), zaburzenia emocjonalne, niską samoocenę, depresję oraz izolację społeczną.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.