Polskie dzieci tyją w zastraszającym tempie. Przodujemy na tle Europy

Według danych podanych przez Światową Organizację Zdrowia, w Polsce dzieci tyją najszybciej w Europie. Otyłość dotyka aż 30 proc. osób w wieku wczesnoszkolnym.

NFZ zwraca uwagę na fakt, że prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie w przyszłości także otyłym dorosłym, jest ponad czterokrotnie wyższe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała. Powołał się także na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która podaje, że w naszym kraju dzieci tyją najszybciej w Europie.

Polskie dzieci tyją w zastraszającym tempie

Więcej artykułów dotyczących aktualnych wydarzeń w kraju znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Jedzenia za dużo, kiepska muzyka, wścibskie ciotki... Co nie podoba się nam na weselach? (zdjęcie ilustracyjne)Radzi, jak uniknąć dzieci na weselu. "To twoja pociecha, ale za catering płacę ja"

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci (1-3 lat), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia

Światowa Organizacja Zdrowia już w 1974 roku zakwalifikowała otyłość do chorób cywilizacyjnych, sugerując, że otyłość stanie się jedną z poważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów

- czytamy na stronie NFZ.

Wśród najczęstszych przyczyn otyłości u dzieci wymieniono monotonną dietę, nadmiar słodyczy, zbyt późne wprowadzanie nowych smaków i produktów o twardej strukturze, małą ilość wypitej wody, nadmiar soli w diecie, niespożywanie warzyw i owoców, niską aktywność fizyczną, wypijanie dużych ilości kolorowych napojów, zwłaszcza gazowanych ora traktowanie jedzenia jako nagrody lub kary.

NFZ przypomniał także, że prowadzona jest cykliczna akcja "Środa z profilaktyką", której celem jest promocja zdrowia oraz profilaktyka chorób. W środę 18 maja tematem jest "Profilaktyka od najmłodszych lat. Otyłość".

W przygotowanym materiale filmowym nasze ekspertki dr inż. Katarzyna Rolf z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Marta Niewczas sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym i wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego podpowiadają, co zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci

- zaznaczył NFZ.

Wśród konsekwencji otyłości u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym wymieniono m.in.: problemy z koncentracją i pamięcią, a tym samym z nauką, obniżoną wydolność organizmu i niechęć do wysiłku fizycznego, rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych (cukrzyca typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze.), zaburzenia emocjonalne, niską samoocenę, depresję oraz izolację społeczną.

 

Wojna w Ukrainie. Uchodźcy na granicy RP, Dolhobyczów, 6 marca 2022r.ZUS - 500 plus wniosek. Niektórzy muszą zwrócić pieniądze

Więcej o: