Kiedy jest Boże Ciało 2022? Uczniowie liczą na jeszcze jedno wolne w czerwcu

Kiedy jest Boże Ciało? Pytają uczniowie, którzy liczą na jeszcze jeden dzień bez zajęć szkolnych. Otóż na dodatkowe wolne przyjdzie poczekać jeszcze trochę. Co ważne, jest to święto ruchome i wypada 60 dni po Wielkanocy, a także w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej pomiędzy 21 maja, a 24 czerwca. Kiedy zatem wypada to święto?

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt dla katolików. To potoczna i skrócona nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Święto Ciała i Krwi Pańskiej). W tym roku wypada 16 czerwca, czyli właściwie na tydzień przed rozpoczęciem wakacji. Jest to dzień wolny od pracy i nauki.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Długi weekend nie dla wszystkich

Dla wielu uczniów różnych typów szkół, także i piątek - po Bożym Ciele - jest dniem wolnym od zajęć szkolnych. A to oznacza długi weekend dla młodzieży szkolnej. Ma to związek z pulą tzw. dni dyrektorskich, czyli dni wolnych tylko od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Nie oznacza to jednak wolnego od pracy - jeśli nie zaplanujemy wcześniej na ten dzień urlopu, trzeba będzie stawić się w firmie.

Boże Ciało - jak obchodzone jest to święto?

Dla wielu z nas jest to dzień wolny od pracy i szkoły. Charakterystyczne w tym święcie kościelnym są procesje ulicami miast, które prowadzą do czterech ołtarzy i są odwołaniem do czterech Ewangelii. Każdy z ulicznych ołtarzy jest barwnie przyozdobiony kwiatami i krzewami – pojawiają się także zielone gałązki brzozy, które wierni następnie zabierają ze sobą do domu. Podczas procesji kapłan niesie monstrancje z Najświętszym Sakramentem, są sypane kwiaty i noszone proporce, kościelne chorągwie oraz obrazy.

Święta kościelne wolne od pracy i szkoły

Najbardziej interesującą kwestią dla każdego – bez względu na wiek – jest to czy dane święto kościelne będzie wolne od pracy i szkoły. Dla ułatwienia w poszukiwaniu takich informacji, podajemy zbiór katolickich świąt kościelnych, które są dniami wolnymi. Lista na rok 2022 przedstawia się następująco:

 • 1 stycznia - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki,
 • 6 stycznia - Trzech Króli (Objawienie Pańskie),
 • 17 kwietnia - Wielkanoc,
 • 18 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny,
 • 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (święto głównej patronki Polski),
 • 5 czerwca - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
 • 16 czerwca  - Boże Ciało,
 • 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
 • 25 grudnia - Boże Narodzenie (pierwszy dzień),
 • 26 grudnia  - Boże Narodzenie (drugi dzień).

Dodatkowo do tej listy należy dołożyć 1 maja (Święto Pracy) oraz 11 listopada (Święto Niepodległości) – jednak również i w te dni organizowane są uroczyste msze święte.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o: