Egzamin ósmoklasisty odbędzie się już za mniej niż tydzień. Uczniowie zasiądą do swojego pierwszego poważnego egzaminu w życiu w terminie od 24 do 26 maja. Rozpocznie się on od języka polskiego, dzień później królować będzie matematyka, a ostatni dzień jest zarezerwowany dla języka obcego nowożytnego.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Na solidną powtórkę materiału zostało już bardzo mało czasu. W sieci coraz więcej pojawia się informacji na temat owych spekulacji odnośnie przecieków egzaminacyjnych. To w zasadzie ostatnia deska ratunku dla tych, którzy za bardzo nie przykładali się do nauki i liczą na szczęście.
Na pewno warto zwrócić uwagę na znajomość lektur. Rok 2022 jest rokiem romantyzmu, więc tutaj pojawia się dużo spekulacji odnośnie zagadnień z tej epoki. Może warto bliżej się temu przyjrzeć?
Obowiązkowe lektury na egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego zostały podane przez Centralną Komisję Edukacyjną. Są to:
Dodatkowo, z listy lektur zostało usuniętych kilka pozycji, ale nadal będzie można się do nich odwołać, co z pewnością może zapunktować. Są to następujące pozycje:
Znajomość lektur na teście z języka polskiego jest niezwykle ważna, ponieważ większość zadań odnosi się właśnie do nich. Podobnie jest z wypracowaniem w postaci rozprawki lub opowiadania - tu także uczeń wybierając jeden z tematów musi odwołać się do znajomości obowiązkowych na egzaminie lektur.
W 2019 roku na egzaminie z języka polskiego do opracowania był fragment "Małego Księcia" A. Exupery’ego, w 2020 roku był to "Quo Vadis" H. Sienkiewicza, a w 2021 roku "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Uważa się, że w tym roku będzie to z kolei "Dziady" Mickiewicza lub "Balladyna" Słowackiego.
Jeśli chodzi o królową nauk, czyli matematykę - warto powtórzyć kilka zagadnień, które były omawiane na lekcjach. Jako spekulacje odnośnie przecieków, pojawiają się takie rzeczy jak:
Egzamin z matematyki sprawdza szereg umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w ciągu wszystkich lat edukacji. Największy nacisk kładziony jest na zdolność rozwiązywania zadań i wykonywania obliczeń na liczbach naturalnych i ułamkach - to również warto powtórzyć.
Jeśli chodzi o egzamin z języka obcego nowożytnego - to w zdecydowanej większości wybór padł na język angielski. Tu na pewno warto przerobić sobie kilka arkuszy z ubiegłych lat. Wiele zadań powtarza się, zatem ich wcześniejsze przerobienie i samodzielne wykonanie powinno być pomocne.
Przed egzaminem warto zwrócić uwagę na najważniejsze słówka z działów, które przerabiane były na lekcjach. Nie zaszkodzi przypomnieć sobie czasy i zasady gramatyczne. Na egzaminie ósmoklasisty z angielskiego najwięcej zadań opiera się na czytaniu ze zrozumieniem, zatem trening czyni mistrza i sugerujemy przerobić takich zadań jak najwięcej.
Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.