Kiedy są egzaminy ósmoklasisty 2022? Po sieci krążą spekulacje na temat przecieków

Kiedy są egzaminy ósmoklasisty? To pytanie zadaje sobie wielu uczniów i przeszukują Internet w poszukiwaniu przecieków. To już w zasadzie ostatnia prosta przed wielkim testem. Każdy chce wypaść jak najlepiej, toteż media społecznościowe - podobnie jak w przypadku matur - naszpikowane są spekulacjami na temat przecieków z testów egzaminacyjnych. Czy okażą się prawdziwe? O tym dowiemy się już niebawem.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się już za mniej niż tydzień. Uczniowie zasiądą do swojego pierwszego poważnego egzaminu w życiu w terminie od 24 do 26 maja. Rozpocznie się on od języka polskiego, dzień później królować będzie matematyka, a ostatni dzień jest zarezerwowany dla języka obcego nowożytnego.

Zobacz wideo Iga Świątek wygadała się o egzaminie na prawo jazdy. "Czemu się ze mnie śmiejecie?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Spekulacje na temat przecieków, czyli co warto powtórzyć

Na solidną powtórkę materiału zostało już bardzo mało czasu. W sieci coraz więcej pojawia się informacji na temat owych spekulacji odnośnie przecieków egzaminacyjnych. To w zasadzie ostatnia deska ratunku dla tych, którzy za bardzo nie przykładali się do nauki i liczą na szczęście.

Na pewno warto zwrócić uwagę na znajomość lektur. Rok 2022 jest rokiem romantyzmu, więc tutaj pojawia się dużo spekulacji odnośnie zagadnień z tej epoki. Może warto bliżej się temu przyjrzeć?

Mikołaj Pawlak zwraca uwagę na poczucie bezpieczeństwa wśród polskich dzieci.Zmiany w szkołach. Zostaną odnowione schrony, a dzieci ruszą na strzelnicę?

Egzamin z języka polskiego. Sprawdź listę lektur

Obowiązkowe lektury na egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego zostały podane przez Centralną Komisję Edukacyjną. Są to:

 • "Opowieść wigilijna" Charles’a Dickensa;
 • "Zemsta" Aleksandra Fredry;
 • wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII Jana Kochanowskiego;
 • "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego;
 • "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady cz. II" i "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza;
 • "Mały Książę" Antoine’a de Saint-Exupéry’ego;
 • "Quo vadis" i "Latarnik" Henryka Sienkiewicza;
 • "Balladyna" Juliusza Słowackiego;
 • wiersze wybranych poetów.

Dodatkowo, z listy lektur zostało usuniętych kilka pozycji, ale nadal będzie można się do nich odwołać, co z pewnością może zapunktować. Są to następujące pozycje:

 • wybrane pieśni oraz treny I i V Jana Kochanowskiego;
 • wybrany utwór z cyklu "Sonety krymskie" Adama Mickiewicza;
 • "Żona modna" Ignacego Krasickiego;
 • "Artysta" Sławomira Mrożka;
 • "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego;
 • "Tędy i owędy" (wybrany reportaż) Melchiora Wańkowicza.

Znajomość lektur na teście z języka polskiego jest niezwykle ważna, ponieważ większość zadań odnosi się właśnie do nich. Podobnie jest z wypracowaniem w postaci rozprawki lub opowiadania - tu także uczeń wybierając jeden z tematów musi odwołać się do znajomości obowiązkowych na egzaminie lektur.

W 2019 roku na egzaminie z języka polskiego do opracowania był fragment "Małego Księcia" A. Exupery’ego, w 2020 roku był to "Quo Vadis" H. Sienkiewicza, a w 2021 roku "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Uważa się, że w tym roku będzie to z kolei "Dziady" Mickiewicza lub "Balladyna" Słowackiego.

Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekMinister Czarnek ma plany na kolejne zmiany w szkołach. Chce zakazać niektórym wstępu. "To miejsce pracy nauczyciela"

Matematyka, czyli jakie zadania warto przerobić

Jeśli chodzi o królową nauk, czyli matematykę - warto powtórzyć kilka zagadnień, które były omawiane na lekcjach. Jako spekulacje odnośnie przecieków, pojawiają się takie rzeczy jak:

 • statystyka opisowa, wykresy, tabelki
 • obliczenia praktyczne np. temperatury
 • pierwiastki
 • procenty
 • geometria przestrzenna

Egzamin z matematyki sprawdza szereg umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w ciągu wszystkich lat edukacji. Największy nacisk kładziony jest na zdolność rozwiązywania zadań i wykonywania obliczeń na liczbach naturalnych i ułamkach - to również warto powtórzyć.

Od kiedy wakacje 2022? To ostatni rok na starych zasadachOd kiedy wakacje 2022? To ostatni rok na starych zasadach

Do egzaminu z języka obcego, warto odświeżyć słówka 

Jeśli chodzi o egzamin z języka obcego nowożytnego - to w zdecydowanej większości wybór padł na język angielski. Tu na pewno warto przerobić sobie kilka arkuszy z ubiegłych lat. Wiele zadań powtarza się, zatem ich wcześniejsze przerobienie i samodzielne wykonanie powinno być pomocne.

Przed egzaminem warto zwrócić uwagę na najważniejsze słówka z działów, które przerabiane były na lekcjach. Nie zaszkodzi przypomnieć sobie czasy i zasady gramatyczne. Na egzaminie ósmoklasisty z angielskiego najwięcej zadań opiera się na czytaniu ze zrozumieniem, zatem trening czyni mistrza i sugerujemy przerobić takich zadań jak najwięcej.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: