Ksiądz załamuje ręce na myśl o komunii. "Suknie dziewczynek jak ślubne kreacje"

Pierwsze komunie święte organizowane są w Polsce w myśl powiedzenia: zastaw się, a postaw się. Ksiądz Janusz Koplewski sugeruje, że uroczystości straciły na wartości i winni są temu nie dzieci, a dorośli. - Dzieci dyskutują tylko o tym, kto ile dostał czy dostanie do koperty. Jak się czują maluchy, których bliskich nie stać na takie prezenty? - pyta duchowny.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Pierwsze komunie święte wzbudzają sporo emocji. Rodzice starają się, aby dzień, w którym ich dzieci przyjmą do swojego serca Jezusa, był dla nich nie tylko wyjątkowy, ale także pełen atrakcji. W opinii publicznej komunie zmieniają się w wesela i tracą swój duchowy wymiar.

Dmuchane zamki, personalizowana biżuteria, strojne stuknie czy piniaty z twarzą Jezusa to tylko nieliczne z atrakcji oferowanych dla najmłodszych. Jeden z najbardziej znanych księży w naszym kraju w rozmowie z "Faktem" nawiązuje do pierwszych komunii świętych i ubolewa nad trudnymi czasami, jakie nastały w polskich domach. 

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Ksiądz o przystępowaniu dzieci do sakramentu: "Show i rewia mody, tak teraz wyglądają komunie"

Janusz Koplewski to popularny ksiądz, który kiedyś w sutannie skakał na bungee. Od lat funkcjonuje w mediach jako spowiednik gwiazd i zabiera głos w sprawach, które zdają się być niewygodne dla kościoła. Choć sam przyznaje, że nie mam parcia na szkło, to rzadko kiedy odmawia dziennikarzom wypowiedzi na różne tematy. Ostatnio w rozmowie z "Faktem" poruszył temat pierwszych komunii świętych. Podobnie jak nasi czytelnicy, ksiądz porównał je do wystawnych wesel. 

Show i rewia mody, tak teraz wyglądają komunie. Suknie dziewczynek jak ślubne kreacje, chłopcy w fioletowych czy zielonych garniturach, impreza w restauracji na pięćdziesiąt osób

- mówi w rozmowie z "Faktem" ksiądz Janusz Koplewski.

Pierwsza komunia spędzona w pubie. Zatańczył z córką, jak z panną młodąPierwszą komunię spędzili w pubie. Zatańczył z córką, jak z panną młodą

Duchowny przyznaje, że przerażające jest to, co dzieci przynoszą do kościoła do poświecenia. Jeszcze niedawno królowały złote medaliki, zegarki czy biżuteria, a teraz są to wyłącznie laptopy, smartofony i nowoczesne rowery. Mało tego, dzieci głośno debatują o pieniądzach, które zebrał podczas komunii. 

Dzieci dyskutują tylko o tym, kto ile dostał czy dostanie do koperty. Jak się czują maluchy, których bliskich nie stać na takie prezenty? No i skąd ma na to wszystko wziąć przykładowy dziadek z 1,2 tys. zł emerytury?

- pyta ksiądz. 

DziewczynkiDwa razy odmówiła bycia chrzestną. "Wiedziałam, że rodzice chcą tylko pieniędzy"

"Najważniejszym prezentem jest przecież przyjęcie Boga.  "

Ksiądz Koplewski zdradził, co kiedyś otrzymał na pierwszą komunię świętą. Przyznał, że ta uroczystość się skomercjalizowała i jest to wina dzieci, a rodziców, którzy wymyślają wszystkie atrakcje. 

Dziadek wręczył mi buksiaka, jednorazowy zegarek. Wprawdzie zepsuł się po tygodniu, ale dla mnie i tak był cudowny

- wyznał duchowny. Na koniec został zapytany o idealny upominek na komunię w XXI wieku:

Wystarczy Biblia bądź religijna książka. Najważniejszym prezentem jest przecież przyjęcie Boga. 

Prezent na komunię dla dziewczynki 2022. Zdjęcie ilustracyjnePrezent na komunię dla dziewczynki 2022. Oto kilka przydatnych podpowiedzi!

Czy pierwsza komunia święta jest obowiązkowa? To możliwość pełnoprawnego wstąpienia do wspólnoty Kościoła

Pierwsza komunia święta jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdego katolika. Jeśli wierzy się w Jezusa Chrystusa i wyznaje jego wartości, to przystąpienie do komunii jest nie tylko symbolem. To ogromna radość, bo przyjmuje się do swojego serca Pana Jezusa pod postacią Eucharystii. Obecność taka dokonuje się podczas Mszy świętej, w trakcie transsubstancjacji, czyli przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Katechizm Kościoła Katolickiego (1324) naucza, że:

Eucharystia jest "źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego" ''Inne zaś sakramenty, tak jak wszystkie kościelne posługi i dzieła apostolstwa, wiążą się ze świętą Eucharystią i do niej zmierzają. W Najświętszej bowiem Eucharystii zawiera się całe duchowe dobro Kościoła, a mianowicie sam Chrystus, nasza Pascha''.

Oczywiście w sensie świeckim nikt nie może nikogo przymusić do takiego aktu. Z punktu widzenia zasad wiary katolickiej jedynym sakramentem, który jest niezbędny do zbawienia, jest Chrzest. Przyjmuje się, że dziecko może być dopuszczone do I komunii wtedy, gdy zna podstawowe prawdy wiary i jest w stanie z szacunkiem przyjąć Eucharystię, odróżniając Ciało i Krew Chrystusa od chleba i wina (Kodeks Prawa Kanonicznego, Kan. 912 - 913). Przyjęcie Pierwszej komunii jest więc niezbędne do tego, żeby w pełni uczestniczyć we wspólnocie Kościoła.

Prawo Kanoniczne a Chrzest. Czy ksiądz może odmówić chrztu?Czy ksiądz może odmówić chrztu? Prawo kanoniczne a chrzest

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: