20 czerwca dzień wolny od szkoły? Uczniowie liczą na odpoczynek w święto

20 czerwca będzie kolejnym świętem państwowym. Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy, która ostatecznie trafiła do głosowania w Sejmie i została przyjęta. Jednak pytanie, które najczęściej się pojawia dotyczy dnia wolnego. Uczniowie liczą na odpoczynek w święto.

Z początkiem maja 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy, ustanawiającej nowe święto państwowe, czyli Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Następnie całość trafiła do głosowania w Sejmie. Za przyjęciem ustawy było 436 posłów, przeciw 4, od głosu wstrzymało się 12. Oznacza to, że już niedługo będziemy celebrować dzień pamięci o powstańcach śląskich z lat 1919-1921.

Zobacz wideo Andrzej Duda powiedział jedno zdanie po angielsku. Wystarczyło, żeby rozbawić Kamalę Harris

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma przypadać na 20 czerwca i upamiętać trzy zrywy, dzięki którym część Śląska przyłączyła się do terytorium II Rzeczypospolitej. Miało to miejsce w latach 1919-1921. Powstania śląskie to wydarzenia, o których w Polsce słyszano niewiele.

Od kiedy wakacje 2022? To ostatni rok na starych zasadachOd kiedy wakacje 2022? To ostatni rok na starych zasadach

I powstanie śląskie wybuchło 16 sierpnia 1919 r., ale pomimo dzielnej postawy walczących, zostało stłumione przez Niemców do 24 sierpnia 1919 r. W nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r. wybuchło kolejne, drugie powstanie powstanie. Tym razem nie było to jednak zryw spontaniczny, ale zorganizowana akcja, która zakończyła się sukcesem. Co ważne, II powstanie śląskie to jedno z pięciu polskich powstań zbrojnych, zakończonych zwycięstwem.

Kolejne, III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Po ciężkich walkach społeczność międzynarodowa zdecydowała o podziale Górnego Śląska między Polskę a Niemcy.

Natomiast 20 czerwca 1922 roku wojsko polskie wkroczyło na teren przyznany II Rzeczpospolitej i rozpoczęło jego przejmowanie. Był to dzień zwycięstwa dla polskich mieszkańców Śląska.

Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o nowym święcie państwowym20 czerwca to nowe święto państwowe. Będzie wolny od szkoły?

Nowe święto państwowe, ale bez dnia wolnego

Wszystkich uczniów, którzy liczyli na dodatkowy dzień wolny, tuż przed wakacjami – informujemy, że uchwalenie nowego święta państwowego nie będzie wiązać się z wprowadzeniem dnia wolnego od nauki i pracy. Pamiętajmy, że święto państwowe nie zawsze oznacza dnia wolnego na celebrację danego wydarzenia. Katalog dni wolnych od pracy określa ustawa o dniach wolnych od pracy. Zgodnie z aktem prawnym, dniami wolnymi od pracy są tylko trzy święta państwowe:

  • 1 maja,
  • 3 maja,
  • 11 listopada.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: