Od kiedy wakacje 2022? To ostatni rok na starych zasadach. Od września nadchodzą zmiany

Wakacje 2022 rozpoczynają się już lada moment. To tak naprawdę ostatni dzwonek na podciągnięcie wyników, zanim na dobre uczniowie pożegnają się z murami szkoły. Zasłużona przerwa na odpoczynek będzie trwać całe dwa miesiące. To czas na regenerację, bo przed nauczycielami i uczniami duże zmiany, które zostaną wprowadzone w polskich szkołach już na początku września.

Datę końcową roku szkolnego 2021/2022 określa rozporządzenie Ministra Edukacji w sprawie organizacji roku szkolnego. Na tej podstawie zakończenie zajęć w szkołach przypada w piątek 24 czerwca 2022 roku. Oznacza to, że od soboty, 25 czerwca będą trwały wakacje. Czasu na odpoczynek będzie sporo, ponieważ w mury szkoły, uczniowie i nauczyciele powrócą dopiero w czwartek 1 września 2022 roku. Jednak czeka ich kilka, bardzo ważnych zmian.

Zobacz wideo Czarnek: To, że mam tylko jedną żonę, ślub kościelny i tylko małżeńskie dzieci, nie znaczy, że jestem jaskiniowcem

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

 
 
 • 0

  dni

 • 0

  godzin

 • 0

  minut

 • 0

  sekund

Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

 

Nauka obsługi broni i udzielania pierwszej pomocy

Jak zapowiedział w marcu Minister Edukacji Przemysław Czarnek na antenie Telewizji Republika, od 1 września do polskich szkół, w ramach edukacji dla bezpieczeństwa, wrócą najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, wraz ze strzelaniem, wiedzą obronną i udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej.

Mikołaj Pawlak zwraca uwagę na poczucie bezpieczeństwa wśród polskich dzieci.Zmiany w szkołach. Zostaną odnowione schrony, a dzieci ruszą na strzelnicę?

Przedmiot przysposobienie obronne zniknął ze szkół w roku szkolnym 2012/2013. Zastąpiono go zajęciami o nazwie edukacja dla bezpieczeństwa (EDB), który został wprowadzony od 1 września 2009 roku w gimnazjum, a od 1 września 2012 roku w szkołach średnich.

Michał Rusinek: 'Przemysław Czarnek, minister nauki mówi o szatanie, jako o kimś, kto istnieje i ma spore umiejętności perswazyjne'Wielki powrót przysposobienia obronnego? Czarnek zdradził szczegóły

Zakres tematyczny przedmiotu EDB obejmuje szeroko pojętą obronę cywilną, metody ochrony przed różnymi zagrożeniami i przygotowanie do postępowania w wypadku katastrof. Podczas nauki uczniowie mają także szybki kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po przeprowadzeniu reformy edukacji od 1 września 2017 roku, przedmiot EDB został wprowadzony do szkół podstawowych, ale tylko dla uczniów klas VIII.

Od 1 września zdecydowanie zmienimy edukację dla bezpieczeństwa. Wprowadzamy elementy znane nam z przysposobienia obronnego z ubiegłych lat

– zaznaczył minister na antenie Telewizji Republika.

Uczniowie powinni wiedzieć, gdzie w szkole znajduje się schron

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak również odniósł się do całej sprawy. Według niego uczniowie powinni wiedzieć, gdzie w szkole znajduje się schron, a także posiadać podstawowe umiejętności obsługi broni. Był on gościem audycji w Programie Pierwszym Polskiego Radia. W rozmowie odniósł się do zapowiadanych przez MEiN zmian w polskich szkołach, a także do poczucia bezpieczeństwa, rodziców i dzieci w Polsce.

I jeżeli w danej szkole są schrony, to one muszą być odświeżone, dzieci muszą wiedzieć, gdzie te schrony są (...). Wsparcie dzieci w posługiwaniu się bronią jest właśnie po to, by się czuć bezpiecznym (...). Dzieci mają wiedzę patriotyczną, to, co było przenoszone przez dziesięciolecia, przez cały okres zaborów, było związane często z przelewem krwi (...)

- skomentował sprawę RPD Mikołaj Pawlak

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: