Mieszkanie bez wkładu własnego dla rodzin z dziećmi. Warto pilnować kluczowego terminu

"Mieszkanie bez wkładu własnego" to rządowy projekt w ramach Nowego Polskiego Ładu. Dzięki niemu będzie można otrzymać dofinansowanie wymaganego przez banki kapitału początkowego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Cały projekt startuje już niedługo - 27 maja. Warto pilnować tego terminu i sprawdzić jakie wymagania należy spełnić, aby zakwalifikować się.

Osoby, które marzą o zakupie własnego M - w większości przypadków muszą zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jednak banki stawiają pewne wymagania. Jest to przede wszystkim tzw. wkład własny na poziomie 10-20 proc. wartości mieszkania (w zależności od banku). Oznacza to, że jeśli dana nieruchomość kosztuje 400 tys. zł, powinniśmy zgromadzić minimum 40 tys. zł. Osoby bez takich oszczędności nie mają zatem szans na zaciągnięcie kredytu. Z myślą o nich, rząd wprowadza program "Mieszkanie bez wkładu własnego".

Zobacz wideo Mieszkanie+? Ekspertka: Trudno powiedzieć, żeby to był jakikolwiek sukces

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Już 27 maja w życie wchodzi ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym na zakup własnego M. Oznacza to, że właśnie od końca maja będzie można składać wnioski o kredyty z gwarancją wkładu własnego w bankach, które zdecydują się je oferować. Listę tych instytucji będzie można sprawdzić na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Rząd za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować do 20 proc. kwoty zaciągniętego kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. przez okres minimalnie 15 lat.

Gwyneth Paltrow jest założycielką marki Goop.Paltrow sprzedaje pieluchy z wełną. Paczka za ponad 500 zł. Chciała wkurzyć tym ludzi

Duża rodzina otrzyma większą pomoc

Jak czytamy na stronie gov.pl, odnośnie programu dotyczącego zakupu mieszkania bez wkładu własnego, im większa rodzina - tym można liczyć na większe dofinansowanie. Bank Gospodarstwa Krajowego pomoże w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie w przypadku urodzenia się drugiego dziecka w rodzinie 20 tys. zł, a po urodzeniu się trzeciego dziecka i kolejnego - aż 60 tys. zł.

 

Kto może liczyć na pomoc w zakupie mieszkania?

Jak podaje rządowa strona gov.pl, program "Mieszkanie bez wkładu własnego" skierowany jest głównie dla osób, które nie są w stanie zgromadzić kwoty wymaganej przez bank, do zaciągnięcia kredytu. To rozwiązanie obejmie trzy grupy osób:

  • te, które chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego,
  • te, które szukają mieszkania na rynku wtórnym, społecznym,
  • te, które chcą wybudować własny dom.

Z programu mogą skorzystać zarówno single, pary, małżeństwa jak i rodziny z dziećmi.

Chciała wziąć kredyt na 500 pluChciała kupić telewizor na 500 plus. "Była w szoku, gdy odmówiłam jej kredytu"

Szczegółowe zasady funkcjonowania programu "Mieszkanie bez wkładu własnego" zostały sformułowane w specjalnej "Ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym" z dnia 1 października 2021 roku. Zgodnie z jej zapisami taki kredyt hipoteczny będzie udzielany na następujących warunkach:

  • na zakup mieszkania lub domu, a także na zakup działki i budowę oraz wykończenie domu mieszkalnego, pod warunkiem, że cena nieruchomości nie przekroczy poziomu określonego w ustawie (obowiązują limity cenowe za 1 m2 mieszkania);
  • okres kredytowania musi wynosić minimum 15 lat.

Co warte odnotowania, to informacja przekazana przez Bank Gospodarstwa Krajowego PAP, iż o terminach udostępnienia gwarancji klientom nie będzie decydować rząd, a banki udzielające kredytów. To właśnie one zdecydują o tym, jakie będą procedury udzielenia kredytu i zabezpieczenia wkładu własnego gwarancją BGK, bo to klient wszystkie formalności związane z kredytem mieszkaniowym i gwarancją zrealizuje bezpośrednio w banku udzielającym takie zobowiązanie finansowe.

Licealiści na wagarach. Pozwólmy im na to"My mamy urlop na żądanie. Nastolatki - wagary"

Wzrost stóp procentowych a wkład własny

Jak podaje portal "Business Insider", ze względu na wciąż rosnącą inflację i podwyższanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej to nie wkład własny, a zdolność kredytowa może być aktualnie przeszkodą w zakupie własnego mieszkania. Dodatkowo banki mogą narzucać na ten rodzaj kredytu wyższe koszty, co diametralnie może przełożyć się na wysokość raty.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: