Jak na Wyspach Brytyjskich wygląda pierwsza komunia święta? Jak po angielsku podchodzi się do tego ważnego religijnego wydarzenia? Jest to istotne już choćby dlatego, że w kraju tym mieszka ok. 800 tys. Polaków. Dzieci wielu z nich przyjmą po raz pierwszy sakrament Eucharystii właśnie na Wyspach Brytyjskich.
Z reguły wiekiem, w którym zwyczajowo przyjmuje się ten sakrament, jest 8 lat. W Polsce przygotowania do komunii odbywają się podczas katechezy szkolnej, dopiero ich ostatni etap ma miejsce w kościele. W przypadku Wielkiej Brytanii to do rodziców należy inicjatywa. Muszą zgłosić swoje dziecko do parafii katolickiej i przyprowadzać je na kolejne zajęcia w ramach kursu przygotowawczego. Wyjątkiem są szkoły katolickie, w których mogą się odbywać takie przygotowania.
Jak przebiega pierwsza komunia na Wyspach Brytyjskich? Dzieci przyjmują sakrament Eucharystii podczas Mszy św. i tutaj nie ma większych różnic. Z reguły dzień ten obchodzi się jednak w nieco mniej uroczysty sposób. Przykładem jest to, że dzieci ubrane są w stroje galowe, alby lub mundurki szkolne. Nie ma specjalnych ubrań przeznaczonych na tę okazję. Również sama świątynia z reguły nie jest przystrojona tak, jak czyni się to w kraju.
W trakcie Mszy komunijnej dzieci są zaangażowane w liturgię. To do nich należy czytanie czytań mszalnych lub śpiewanie psalmu. Biorą również czynny udział w procesji eucharystycznej z darami. Nie ma przy tym niektórych znanych z Polski zwyczajów. Nie istnieje biały tydzień, dzieci zaś nie są zaangażowane w procesję Bożego Ciała.
Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o komunię świętą w Anglii? Przyjęcie komunijne jest tu typowo polskim zwyczajem. Organizuje się je w polskich rodzinach w podobny sposób, jak ma to miejsce w naszym kraju. W rodzinach angielskich raczej nie ma takiej tradycji. Zdecydowanie częściej najbliższa rodzina spotyka się przy kawie, herbacie i ciastku.
Ile się daje na komunię w UK? 2022 r. jest niezbyt szczęśliwym dla osób organizujących komunię, ale i tych, które zamierzają podarować prezent dziecku przystępującemu do pierwszej komunii. Także na Wyspach Brytyjskich inflacja sięgnęła poziomów, które nie były notowane od 30 lat. Z pewnością odbije się to na możliwościach poszczególnych osób jeśli chodzi o prezenty komunijne.
W polskich realiach najczęściej deklarowane kwoty wahają się od 200 do 1500 zł. Kluczowy jest tu rodzaj relacji z dzieckiem i jego rodzicami. Trudno przy tym o znalezienie stawek deklarowanych dla Wysp Brytyjskich.
Można rozwiązać ten problem przeliczając kwoty na popularne prezenty. W przypadku rodziców chrzestnych bywa to np. rower. Dobrym pomysłem, jeśli nie chce się wręczyć konkretnej rzeczy, bywa podarowanie jej ekwiwalentu w funtach.
Kiedy odbywa się komunia święta w Anglii? W 2022 r. tradycyjnie jest to maj. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona poprzedzona dość długim okresem przygotowawczym. Rozpoczyna się on we wrześniu wraz z zapisaniem dziecka na kurs w parafii. Na kilka tygodni przed datą pierwszej komunii odbywają się pewnego rodzaju egzaminy. Ich celem jest sprawdzenie tego, czy dziecko jest intelektualnie i religijnie przygotowane do przyjęcia Eucharystii.
Zobacz też: Krótkie życzenia komunijne dla chłopca od rodziców chrzestnych. Wybraliśmy najlepsze propozycje