Komunia święta po angielsku. Jak ten dzień wygląda na Wyspach?

Jak wygląda komunia święta po angielsku? Przyjęcie sakramentu Eucharystii po raz pierwszy od strony religijnej ma takie samo znaczenie. Warto jednak zwrócić uwagę na otoczkę tej uroczystości. Tu można dostrzec różnice.

Komunia święta. Jak po angielsku wyglądają przygotowania dzieci?

Jak na Wyspach Brytyjskich wygląda pierwsza komunia święta? Jak po angielsku podchodzi się do tego ważnego religijnego wydarzenia? Jest to istotne już choćby dlatego, że w kraju tym mieszka ok. 800 tys. Polaków. Dzieci wielu z nich przyjmą po raz pierwszy sakrament Eucharystii właśnie na Wyspach Brytyjskich. 

Z reguły wiekiem, w którym zwyczajowo przyjmuje się ten sakrament, jest 8 lat. W Polsce przygotowania do komunii odbywają się podczas katechezy szkolnej, dopiero ich ostatni etap ma miejsce w kościele. W przypadku Wielkiej Brytanii to do rodziców należy inicjatywa. Muszą zgłosić swoje dziecko do parafii katolickiej i przyprowadzać je na kolejne zajęcia w ramach kursu przygotowawczego. Wyjątkiem są szkoły katolickie, w których mogą się odbywać takie przygotowania.   

Jak przebiega pierwsza komunia na Wyspach Brytyjskich? Dzieci przyjmują sakrament Eucharystii podczas Mszy św. i tutaj nie ma większych różnic. Z reguły dzień ten obchodzi się jednak w nieco mniej uroczysty sposób. Przykładem jest to, że dzieci ubrane są w stroje galowe, alby lub mundurki szkolne. Nie ma specjalnych ubrań przeznaczonych na tę okazję. Również sama świątynia z reguły nie jest przystrojona tak, jak czyni się to w kraju.   

W trakcie Mszy komunijnej dzieci są zaangażowane w liturgię. To do nich należy czytanie czytań mszalnych lub śpiewanie psalmu. Biorą również czynny udział w procesji eucharystycznej z darami. Nie ma przy tym niektórych znanych z Polski zwyczajów. Nie istnieje biały tydzień, dzieci zaś nie są zaangażowane w procesję Bożego Ciała. 

Prezent na komunię dla dziewczynki 2022. Zdjęcie ilustracyjnePrezent na komunię dla dziewczynki 2022. Oto kilka przydatnych podpowiedzi!

Komunia święta w Anglii: przyjęcie komunijne

Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o komunię świętą w Anglii? Przyjęcie komunijne jest tu typowo polskim zwyczajem. Organizuje się je w polskich rodzinach w podobny sposób, jak ma to miejsce w naszym kraju. W rodzinach angielskich raczej nie ma takiej tradycji. Zdecydowanie częściej najbliższa rodzina spotyka się przy kawie, herbacie i ciastku. 

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Ile się daje na komunię w UK 2022?

Ile się daje na komunię w UK? 2022 r. jest niezbyt szczęśliwym dla osób organizujących komunię, ale i tych, które zamierzają podarować prezent dziecku przystępującemu do pierwszej komunii. Także na Wyspach Brytyjskich inflacja sięgnęła poziomów, które nie były notowane od 30 lat. Z pewnością odbije się to na możliwościach poszczególnych osób jeśli chodzi o prezenty komunijne.  

W polskich realiach najczęściej deklarowane kwoty wahają się od 200 do 1500 zł. Kluczowy jest tu rodzaj relacji z dzieckiem i jego rodzicami. Trudno przy tym o znalezienie stawek deklarowanych dla Wysp Brytyjskich.

Można rozwiązać ten problem przeliczając kwoty na popularne prezenty. W przypadku rodziców chrzestnych bywa to np. rower. Dobrym pomysłem, jeśli nie chce się wręczyć konkretnej rzeczy, bywa podarowanie jej ekwiwalentu w funtach.  

Bukieciki komunijne dla dziewczynek. Zdjęcie ilustracyjneBukieciki komunijne dla dziewczynek - gotowe patenty na uroczą kompozycję

Komunia święta w Anglii. Kiedy w 2022 r.?

Kiedy odbywa się komunia święta w Anglii? W 2022 r. tradycyjnie jest to maj. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona poprzedzona dość długim okresem przygotowawczym. Rozpoczyna się on we wrześniu wraz z zapisaniem dziecka na kurs w parafii. Na kilka tygodni przed datą pierwszej komunii odbywają się pewnego rodzaju egzaminy. Ich celem jest sprawdzenie tego, czy dziecko jest intelektualnie i religijnie przygotowane do przyjęcia Eucharystii.  

Zobacz też: Krótkie życzenia komunijne dla chłopca od rodziców chrzestnych. Wybraliśmy najlepsze propozycje

Więcej o: