Ulga na dziecko rozczaruje samotnych rodziców. Dostaną o wiele mniej. Rozliczą się z "połową dziecka"

Ogłaszając projekt nowelizacji podatkowej Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w rozliczaniu się rodziców samotnie wychowujących dzieci. Okazuje się, że aktualna ulga rozczaruje osoby samotne, które mają dzieci. Dostaną o wiele mniej pieniędzy.

Ulga na dzieci to jedna z najpopularniejszych metod wspomagania obywateli przez państwo. Z ulgi korzystać należy trzymając się ściśle określonych zasad.

- Chociaż Ministerstwo Finansów obiecało powrót do preferencyjnego rozliczenia osób samotnie wychowujących dzieci, nie będzie ono już tak korzystne jak wcześniej. Rodzic rozliczy się „z połową dziecka" – donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowy Polski Ład a ulga na dziecko

Nowy Polski Ład to pakiet licznych zmian, który wprowadza szereg nowych metod i zasad płacenia podatku w 2022 r. i latach kolejnych. Jej skutki odczują wszyscy podatnicy – także osoby samotnie wychowujące dzieci.

Wychowujący dzieci samodzielnie będą w gorszej sytuacji niż bezdzietne małżeństwo. Ci ostatni przy rocznym dochodzie 60 tys. zł nie zapłacą w ogóle podatku. W przypadku samotnego rodzica podatek wyniesie 1,8 tys. zł

– podkreśla w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna" Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton.

Niekorzystne rozwiązania znalazły się w znowelizowanym Nowym Polskim Ładzie; ustawa trafi teraz do rozpatrzenia przez senatorów. Przeciwni zmianom w sposobie rozliczania ulgi na dziecko byli posłowie opozycji, którzy podczas prac w Sejmie pytali wiceministra finansów Artura Sobonia, dlaczego rząd dyskryminuje samotnych rodziców i pozwala im rozliczyć się jedynie z "połową dziecka".

PieniądzeUlga na dziecko 2022. Wielu rodziców czeka rozczarowanie

Rozliczenie z "połową dziecka". O co chodzi?

Sformowanie "z połową dziecka" dotyczy możliwości rozliczania się rodziców samotnie wychowujących dzieci. Padło ono w czasie jednej z sejmowych dyskusji, kiedy w stronę wiceministra finansów Artura Sobonia, z poselskiej mównicy padło kilka pytań, odnośnie możliwości uzyskania ulgi na dziecko dla tych rodziców, którzy sami wychowują swoje pociechy.

Osoba samodzielnie wychowująca dziecko nie będzie już mogła, tak jak dotychczas, obliczać podatku w podwójnej wysokości od połowy dochodu. Po zmianach daninę zapłaci w wysokości 1,5 raza podatku obliczanego od dochodów podzielonych przez 1,5

- cytuje "Dziennik Gazeta Wyborcza".

Ulga prorodzinna 2022 a limit dochodu. Dla niektórych to ostatni rok korzystania z ulgi na dzieckoUlga na dziecko 2022. Niektórzy rodzice będą rozczarowani

Jedyną grupą "uprzywilejowaną" odnośnie możliwości odliczenia pełnej ulgi na dziecko mają tylko ci rodzice, którzy wychowują niepełnosprawne dziecko. Oni będą się rozliczać jak wcześniej, czyli mogą odliczać podatek w podwójnej wysokości od połowy dochodu (tak jak jest w przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem).

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: