Tak karmili dzieci jeszcze 60 lat temu. Dziś to nie do pomyślenia. Ta receptura obiegła sieć

W czasach kiedy półki sklepowe uginają się pod ciężarem produktów, trudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym w jednym z największych państw na świecie brakuje mleka modyfikowanego dla niemowląt. A jednak tak się dzieje. A w związku z tym pojawiają się niebezpieczne rozwiązania.

W związku z problemami dostępności na rynku mieszanek modyfikowanych przeznaczonych dla niemowląt, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zaczęli szukać pomocy w mediach społecznościowych.

Formuła z 1960 może stanowić zagrożenie

Receptur na mleko zastępcze nie brakuje, jednak istnieją takie, które mogą być nie tylko nieskuteczne, ale niebezpieczne. Po grupach przeznaczonych dla rodziców poniósł się przepis na mleko z roku 1960. Pediatrzy blokują pomysły realizacji receptury, zwracając uwagę na jej potencjalną szkodliwość.

Receptura na mieszankę dla niemowląt jest udostępniana przez coraz szersze kręgi rodziców.Receptura na mieszankę dla niemowląt jest udostępniana przez coraz szersze kręgi rodziców. Fot. Facebook/ Beth Anne Roberge

Przepis poleca połączenie syropu kukurydzianego z odparowanym mlekiem i wodą, a także podawanie dzieciom między karmieniami herbaty, wody i soku pomarańczowego. Przez dekady od tego czasu, naukowcy i lekarze zdążyli już ustalić, że takie metody nie mają nic wspólnego z odżywczym, odpowiednim prowadzeniem karmienia niemowląt.

Zobacz wideo

Pediatrzy alarmują: Nie podawajcie tego dzieciom

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała 24 lutego zalecenie ostrzegające rodziców i opiekunów przed stosowaniem domowej mieszanki dla niemowląt.

Receptury domowej roboty mieszanek dla niemowląt nie zostały ocenione przez FDA i istnieje wysokie ryzyko braku składników odżywczych niezbędnych do wzrostu niemowlęcia

Swoje stanowisko w sprawie wyraziła też Amerykańska Akademia Pediatrii:

Chociaż przepisy na domowe odżywki krążące w Internecie mogą wydawać się zdrowe lub tańsze, nie są bezpieczne i nie zaspokajają potrzeb żywieniowych Twojego dziecka. Znamy już przypadki zgonów niemowląt po podaniu mieszanek domowej roboty. 

Współczesne standardy żywieniowe dla niemowląt są opracowane w zgodzie z nauką, nie mamy wątpliwości, że najlepszym sposobem dla rozwijających się dzieci jest naturalne karmienie piersią. Nie mam również wątpliwości, że jedynym bezpiecznym zastępstwem jest podanie im mieszanki stworzonej według ścisłych kryteriów laboratoryjnych.

Nie mają nic wspólnego z dodawaniem substancji słodzących, druzgocąco niekorzystnych dla zdrowia syropów fruktozowych czy kukurydzianych lub podawaniem dziecku innych napoi słodzących, a także krowiego mleka. To już udało się wypracować na przestrzeni lat i w tej kwestii powroty mogą skończyć się poważnymi konsekwencjami.

Więcej o: